Vladine mjere

Nezavidan položaj direktora: Slušati Kosor ili kolektivni ugovor

Slika nije dostupna
Vlada počinje primjenjivati mjere za gospodarski oporavak.

Vlada vuče prve poteze i ukida besplatnu cestarinu invalidima, prodaje udjele u tvrtkama, i smjenjuje neposlušne predsjednike državnih tvrtki, direktor kutinske Petrokemije smijenjen je jer je isplatio regres radnicima, iako je tvrtka gubitaš!

>> Šef Petrokemije smijenjen jer je isplatio regres

Poruka je to premijerke ostalim direktorima koji su sada u nezavidnu položaju, slušati nju, ili kolektivni ugovor! Crveno svjetlo i naplata cestarine za 23 tisuće invalida tek je početak, a država štedi tvrde 30 milijuna kuna. 'Ništa neće biti lako, traži se odricanje svih i to je trenutak na koji moramo biti spremni', istaknula je premijerka Kosor. Ministri su dobili domaću zadaću koja će se svakih sedam dana provjeravati.

'Ništa što ne možemo napraviti danas ne ostavljajmo za sutra. Dakle, sve što možete napravite i do kraja dana', poručila je ministrima Kosor. Premijerka za krizu ne krivi druge te smatra kako je kriza potencirala i neke stare slabosti iz prošlog desetljeća. U tom desetljeću smo državnu imovinu iz Fonda za privatizaciju davali drugima na upravljanje. Sanader je Fond želio ukinuti, ali sada je on opet ključan. Počinje hitna prodaja udjela u više od 400 tvrtki, gdje država ima manje od 25 posto dionica.

>> Vlada štedi i na invalidima, ukida im se besplatna vožnja autocestom

'Ne možemo procjenjivati kolika je tržišna cijena jer neke su tvrtke na burzi, a nominalna je oko milijardu kuna', rekao je Vedran Duvnjak iz Hrvatskog fonda za privatizaciju. Predsjednik Uprave je nakon odluke hitno pozvan u Banske dvore po domaću zadaću. Ima tu udjela od kojih država nema nikakve koristi, ali i onih koje su se donedavno smatrale obiteljskom srebrninom, poput Ine i T-com-u. Do prodaje, Vlada smjenjuje i to zbog neposluha, a Petrokemija je bila prva na redu. Predsjednik Uprave kriv je, jer je ispatio regres, suprotno preporuci Vlade da to ne čini. Premijerka prijeti i ostalim javnim tvrtkama.

'Oni koji ne žele ili ne mogu moraju otići', poručuje. Iz Petrokemije tvrde smanjili smo plaće, broj zaposlenih i troškove poslovanja, ali istodobno imamo najskuplji plin i moramo beskamatno kreditirati poljoprivredu. Tako je bez kompromisa Vlada počela smjenjivati, a rokove još čekamo. 'Svaki od nas mora u okviru svojim mogućnosti, gdje djeluje, mora dati svoj maksimum, i svatko može doprinijeti radu u dobroj vjeri, a ne s figom u džepu. I koliko god budem mogao i vrlo rado ću pomoći', zaključio je Nadan Vidošević, predsjednik HGK.