Da su im novčanici sve tanji, nije samo dojam građanki i građana, a kad se na jednom mjestu saberu sve promjene u cijenama, cijela je slika još mučnija, pogotovo imajući na umu da su nova poskupljenja neizbježna.
Kilogram pšenice u hrvatskoj veleprodaji u travnju je bio 62 posto skuplji nego lani u istom mjesecu, prema podacima Tržišnog cjenovnog informacijskog sustava pri Ministarstvu poljoprivrede.
U svibnju je kilogram pšenice već bio 81 posto skuplji nego prije godinu dana i prodavao se za 2,74 kune (bez PDV-a).
Kukuruz se potkraj svibnja prodavao za 2,7 kuna po kilogramu, što je 64 posto više nego lani, a cijena glatkog brašna tipa 550 istodobno je skočila za 55 posto.
Najnovije cijene uljarica nisu još objavljene, ali je iz travnja poznato da je ulje u godinu dana poskupjelo za 50 posto, podsjeća Novi list.
Nakon povećanja cijene mlijeka od najmanje 20 posto u godinu dana, u posljednjem tjednu svibnja svježi sir u hrvatskoj veleprodaji bio je prosječno skuplji 21 posto, edamer 34 posto, a gauda čak 52 posto.
Što se tiče cijena u hrvatskim mesnicama, najviše je poskupjela junetina, i to 19 posto u godinu dana.
U prvom tjednu lipnja juneća vratina u mesnicama prosječno se prodavala 20 posto skuplje nego prije godinu dana, dok je juneći but stajao 26 posto više.
Cijena svinjske vratine s kostima istodobno je povećana za 14 posto, a svinjskog buta za sedam posto.