U obitelj Lekšić iz Milne, malena Irena donijela je veliku sreću, ali zbog viška kromosoma i čestu plovidbu prema Splitu. "Zima je jako teška. Pogotovo kad je nevrijeme, ne idu katamarani, pa je malo nezgodno radi trajekta", rekla je Ružica.
"Bit će lakše u svakom slučaju", poručuje Mislav.
Bit će lakše jer je Brač prvi hrvatski otok na kojem je najmlađima s poteškoćama u razvoju na raspolaganju sve ono što imaju njihovi vršnjaci na kopnu. Ružica je potvrdila da je ovo jako velik dan za njih te da su ponosi i sretni zbog toga.
Mladi stručnjaci pristali su provesti dodatna dva sata na dan putujući do posla. "Da olakšam i roditeljima djece koji putuju svaki dan u Split, a s Brača su. I dobra prilika za mene da steknem novo iskustvo u manjoj sredini“, objašnjava logoped Bruno Rudak.
Ravnateljica centra Juraj Bonaći Snježana Čotić nada se "da ova radost i ovo zajedništvo koje smo postigli da će se to i nastaviti i vidjeti u radu s djecom".
Da priča uspije, ruke su dali i vladajući i oporba. "Ovaj projekt pomogli su i Grad Supetar i svih drugih sedam općina otoka Brača što naravno pokazuje jednu veliku društvenu koheziju kada je riječ o ovako važnim pitanjima", rekao je premijer Plenković, dok gradonačelnica Supetra Ivana Marković napominje kako interesi otočana moraju biti u prvom planu.
Ideja je krenula iz nevladina sektora, s važnim ciljem. "Da djeci s teškoćama osiguramo njihovo elementarno pravo na ranu intervenciju koja je u stvari osnova potreba za djecu da mogu ostvariti svoj puni potencijal", rekla je Mirjana Nižetić, predsjednica udruge Brački pupoljci.
Za njih se i sto bračkih ugostitelja na jedan dan odreklo napojnica. Prikupljenim preko trideset tisuća eura osigurali su ovoj djeci na stotine sati dodatnih terapija i aktivnosti.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.