Za 450.000 učenika prvi je dan škole. U klupama je i 35.000 prvašića. Manje ih je nego lani. Ove godine svi imaju besplatan ručak, besplatne udžbenike, neki i besplatan prijevoz. I srednjoškolci su u klupama, među njima 26 tisuća maturanata. U dubrovačkoj gimnaziji će samo ujutro na nastavu.
Gotova je i otvorena gimnazija u Sisku, koja je bila teško oštećena u potresu. Konačno je u novom ruhu i škola na zagrebačkoj Savici koja je do sada bila čak na sedam lokacija. Neke su škole ostale - prazne. Jer nema djece.
"Kako idem u dvije škole, u ovu i umjetničku paralaleno, neću stići spavat. Ali nema veze", rekao je Lovro Marković koji ide u Opću gimnaziju Dubrovnik.
Upravo popodnevna smjena naljutila je roditelje koji su prosvjedovali u Podvinju kod Slavonskog Broda. Područna škola oštećena je u nevremenu. Njihova djeca moraju u matičnu, ali isključivo u drugu smjenu.
A u 62 škole krenuo je eksperimentalni projekt cjelodnevne škole. Nazvana je "cjelodnevna", iako neće trajati cijeli dan. Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs pojasnio je do kad traje obvezni dio za djecu. "Obavezni dio do negdje 2, 2:30 najdulje i u sklopu toga djeca ponavljaju gradivo, pišu domaće zadaće i nakon što su pojeli svoj ručak idu kući neopterećeni", kazao je Fuchs.
Pročitajte i ovo
Sastanak u Sočiju
Susret koji će riješiti prehrambenu krizu? Putin poslao poruku Zapadu, oglasio se i Erdogan
Tužba Ustavnom sudu
Iz OŠ Draganići je ispisano nekoliko učenika zbog cjelodnevne nastave. Naime, građanska inicijativa roditelja iz dvije škole - one u Marofu i te, podnijela je tužbu Ustavnom sudu.
Marica Jurčić, ravnateljica OŠ Draganići rekla je za Dnevnik Nove TV da su umjesto 204 učenika koliko su očekivali, u ponedjeljak na prvi dan škole imali njih 201 učenika. "Troje učenika nam je s početkom nastavne godine napustilo školu i preselilo se u školu u Jastrebarsko isključivo zbog cjelodnevne škole", rekla je Jurčić.
Poslijepodne se čula s državnom tajnicom Ivom Ivanković te je upoznala s najnovijim informacijama. Što se tiče sata potpomognutog učenja, Jurčić je rekla da će nastava trajati dulje nego prije. "Učenici nižih razreda će završiti prije redovnu nastavu - A1 i obvezni dio A2 do 13:30 i u sklopu toga imaju četiri sata potpomognutog učenja. Učiteljice razredne nastave će s njima određivati jezične, matematičke, prirodoslovne sadržaje, a u četvrti sat će ulaziti i drugi predmetni učitelji te stručna služba", objasnila je Jurčić u razgovoru s reporterkom Dnevnika Nove TV Sanjom Višticom.
Pročitajte i ovo
preusmjeravanje aviona
Drama iznad BiH: Zrakoplov Lufthanse proglasio izvanredno stanje i prisilno sletio u Zagreb
Tamo će učiti i pisati zadaću. "Ukoliko bude zadana zadaća na redovitoj nastavi, imat će podršku i pomoć učitelja", pojasnila je. Složili su raspored tako da svaki dan bude jedan predmet.
"Viši razredi će imati dulje nastavu, do 15:50 i onda ide neobavezni dio. Neobavezni dio su izvannastavne aktivnosti kao i izvanškolske. Ispitali smo interes učenika - interesirani su za folklor, dramsku sekciju, plesnu grupu, a puno je interesa za sportske aktivnosti". Svi oni koji će, nakon obveznog dijela željeti biti uključeni nakon obveznog dijela oko 13:45 do 14:30", zaključila je.
Više o početku školske godine pogledajte u priloženom videu.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.