Prije točno sedam godina Andrej Plenković je izabran za predsjednika Vlade. U tih sedam godina suočio se s brojnim ozbiljnim krizama te nedvojbeno ostvario određene rezultate. No kako i krize i rezultati imaju i lice i naličje, o pravoj ostavštini Plenkovića i njegovih vlada, kao i posljedicama koje su ostavile na institucije i društvo, tek će se donositi zaključci.
Plenković se hvali, kaže da je njegova Vlada krize rješavala, a da su ciljeve ostvarivali.
Hvali se tako prometnom infrastrukturom, rastom plaća, te između ostaloga i smanjenjem nezaposlenosti.
"Imali smo jako puno kriza, sa svima smo se nosili najbolje što je moguće, pretvorili se nerijetko u Vladu koja je provodila državni intervencionizam, ali smo to činili svjesno jer smo znali da je jedina koja u takvim vremenima može stati uz građane", rekao je Plenković.
Kriza zaista nije nedostajalo: počelo je s Agrokorom, zbog čega je pukla koalicija s Mostom, u a Vladu je brže bolje uskočio HNS - premda za to nije dobio glasove građana kada je na izbore izlazio sa SDP-om. Uslijedila je pandemija, potresi, energetski šokovi, inflacija.
Oporba ipak ima nešto drugačiju perspektivu: podsjećaju da nikad nijedna Vlada nije imala tolike količine što jeftinog, što besplatnog novca za rješavanje problema i provođenje reformi.
"Sedam godina Vlade Andreja Plenkovića je sedam godina neprovođenja reformi, izrazitog rasta broja korupcijskih afera, više se ne broje u milijunima, nego u milijardama", poručuje Sandra Benčić iz Možemo!
Iza brojnih dobrih ekonomskih pokazatelja krije se često, kažu, demografska katastrofa.
"Govoriti o uspjesima Vlade kada vas vaše stanovništvo napušta, kada odlazi iz države? A dovodite i uvozite radnu snagu, i šta još time radite? Snižavate cijenu rada", kaže Nikola Grmoja iz Mosta.
Oko sedam godina malo je suglasja, no u superizbornoj godini najvažnije će biti kako na njih gledaju - građani.
Analiza Hrvoja Krešića
Reporter Dnevnika Nove TV Hrvoje Krešić analizirao je sedam godina Vlade Andreja Plenkovića.
This browser does not support the video element.
"U ovih sedam godina Andrej Plenković je promijenio 28 ministara i ministrica. To je više nego ddovoljno da se formira još jedna Vlada. Ima ih za dvije nogometne ekipe skupa sa zamjenom. Svje je krenulo s Mostom i trenutkom kada je Plenković na sjednici Vlae razriješio troje ministara. Ostali su kasnije odlazili zbog političkih ili korupcijskih afera. Tek poneki je otišao vlastitom voljom.
Plenković je ignorirao pritiske i poručivao da on donosi odluke kada on želi. Pa mu se dogodilo da je Darko Horvat kao ministar priveden što je bila ozbiljna politička blamaža i ozbiljno je poljuljano povjerenje građana u institucije. Slučajevi nisu dobili svoj pravosudni epilog. Neki ministri su još uvijek u pravosudnim procesima.
Po Plenkovića je možda najopasnija priča ona Gabrijele Žalac. Sjećamo se curenje poruka u kojima se spominje AP. Plenković je Žalac dugo i gorljivo branio i kad joj je u dvorištu osvanuo Mercedes i kad je prouzročila prometnu nesreću u trenutku kada već dugo nije imala valjanu vozačku dozvolu. Tu su još Aladrović, Kuščević, Tolušić, a od prije neki dan i Paladina. Njegov pak slučaj nema veze s vremenom koje je proveo u Vladi.
Ostali bivši ministri neće imati posla s pravosuđem jer su neki otišli zbog političkih pritisaka. No, političari se smjenjuju ne samo zbog kaznene odgovornosti, već i zbog moralne i političke odgovornosti.
Branjenjem svojih ministara pod svaku cijenu, često i nauštrb nekih institucija, nisam baš siguran da je Andrej Plenković dao doprinos podizanju demokratskih standarda u Rh, sasvim suprotno", kaže Krešić.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.