prozvali Vladu

FOTO Aktivisti se popeli na neboder u Zagrebu: "Toplinski udari postaju trajnija realnost..."

1/4 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo s Vladom, aktivisti Greenpeacea popeli su se na krov nebodera u zagrebačkom Vrbiku s kojega su zatražili od Vlade veći angažman u borbi protiv klimatskih promjena.

Aktivisti Greenpeacea popeli su se na krov zagrebačkog nebodera kako bi prosvjedovali protiv eksploatacije fosilnih goriva. Razlog prosvjeda toplinski je udar koji je zahvatio Hrvatsku i regiju.

"Već više od tjedan dana svjedočimo nesnosnim vrućinama koje se približavaju 40 stupnjeva Celzijusa, a meteorolozi ih nazivaju toplinskim valovima. S obzirom na to da su sve češći i traju sve dulje diljem zemlje, oni postaju trajnija realnost, a ne prolazna nedaća", poručili su. 

Pozvali su Vladu da ublaži klimatske promjene i da uvrsti njezine posljedice među svoje prioritete. Objasnili su kako je Vlada do sada uglavnom deklarativno klimatske promjene postavljala kao problem na globalnim političkim pozornicama.

Pročitajte i ovo toplinski val Temperature mora: Kupači će se u nekim mjestima teško moći osvježiti

"Primjerice, prošlog je tjedna predsjednik Vlade Andrej Plenković upoznao izvršnog potpredsjednika Europske komisije Maroša Šefčoviča s prioritetima Vlade, a na vrh je smjestio zelenu tranziciju", poručili su i dodali kako istovremeno Vlada podržava proširenje LNG terminala i druge plinske infrastrukture. 

"Fosilna industrija je najveći generator klimatskih promjena i krajnje je vrijeme da se dobrobit i zdravlje naroda stave ispred profita fosilnih kompanija", poručili su iz Greenpeacea.

Dodali su kako već desetljećima fosilna industrija dobro zna da snosi najveću odgovornost za klimatsku krizu, no namjerno prikriva istinu i nastoji diskreditirati znanstvene dokaze. Fosilne kompanije poriču svoju odgovornost i ne plaćaju nikakvu štetu, a troškove i posljedice snose građani i društvo – svi mi", istaknula je Petra Andrić, programska voditeljica Greenpeacea u Hrvatskoj.

Pročitajte i ovo neljubazni domaćini Turiste u apartmanu dočekao poseban cjenik i bizarna pravila: "Za ovo morate platiti 150 eura"

Istaknuli su i neke od posljedica klimatskih promjena. U Hrvatskoj najveću štetu imaju poljoprivrednici kao i starije i bolesno stanovništvo uz povećan broj liječničkih intervencija. Posljedice osjećaju i najmlađi i radno aktivni pa je tako već najavljena odgoda početka školske godine.

"Pozivamo hrvatsku Vladu da borbu protiv klimatskih promjena shvati kao stvarni prioritet i prijeđe s riječi na djela. Umjesto u nove fosilne projekte, sva nova ulaganja trebaju se usmjeriti u energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije, pogotovo energiju sunca za koju u Hrvatskoj imamo ogromne potencijale", rekla je Andrić.