Problemi u prometu

Kilometarske kolone na važnijim pravcima, a temperatura zraka u crvenom: Provjerite stanje na cestama

Ilustracija Foto: Matija Djanjesic/Cropix
Ako krećete na put svakako pripazite na to da pripremite dovoljno vode zbog mogućih gužvi i kolona u kombinaciji s nezapamćenim toplinskim valom.

U špici sezone nisu nas iznenadile gužve na cestama o kojima izvještava HAK. Problem može nastati zbog istovremenog toplinskog vala pa se putnicima savjetuje da prije puta pripreme vodu ili neo drugo piće kako ne bi dehidrirali čekajući svoj dolazak na more.

Pojačan je promet na važnijim cestama u smjeru mora i unutrašnjosti, prilazima turističkim središtima, trajektnim lukama i pristaništima te pojedinim graničnim prijelazima. HAK vozačima savjetuje da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama.

Autocesta A1 Zagreb-Ploče-Karamatići:

  • vozilo u kvaru u tunelu Mala Kapela u smjeru Zagreba, vozi se jednom prometnom uz ograničenje brzine 40 km/h;
  • nakon prometne nesreće u tunelu Sveti Marko u smjeru Dubrovnika kolona je oko sedam kilometara;
  • kolone u pokretu sa povremenim zastojima na dionicama Karlovac-Lučko u smjeru Zagreba te Zagreb-Bosiljevo II i tunel Sveti Rok-čvor Gornja Ploča u smjeru Dubrovnika;
  • kolone su u smjeru Zagreba pred naplatama Lučko oko dva kilometra, a Demerje oko jedan kilometar.

A7 Rupa-Rijeka-Žuta Lokva:

  • zbog prometne nesreće između čvora JURDANI i čvora UČKA u smjeru Krka vozi se jednim trakom uz ograničenje brzine 60 km/h;
  • između tunela Burlica i čvora Šmrika prema Krku kolona je oko dva kilometra (prema Crikvenici i Novom Vinodolskom koristiti čvor Križišće i Hreljin).

Krčki most:

  • pojačan je promet u smjeru otoka, kolona je dugačka oko četiri kilometra

Zabrana prometa

Zabrana prometa za teretna motorna vozila najveće dopuštene mase iznad 7,5 tona bit će (zabrane nema na autocestama i državnoj cesti DC1): u subotu, 15. srpnja, od 4:00 do 14:00 sati i u nedjelju, 16. srpnja, od 12:00 do 23:00 sata.

Stanje na ostalim cestama kao i daljnji razvoj situacije možete pratiti na stranicama HAK-a.

Pročitajte i ovo vozači, samo strpljivo! Velike gužve na cestama prema moru: Kolone do 8 kilometara, dogodilo se i nekoliko nesreća

Čuvajte se vrućine!

Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) upozorio je u subotu na visoke temperature u većem dijelu Hrvatske dok je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) zbog visoke opasnost po zdravlje pozivao građane na dodatan oprez.

U nedjelju se očekuju visoke temperature u splitskoj i riječkoj regiji za koje je na snazi narančasto upozorenje koje predstavlja veliku opasnost.

U ponedjeljak je narančasto upozorenje na toplinske valove koji mogu utjecati na zdravlje na snazi za cijelu Hrvatsku, a u nastavku tjedna za sve regije, osim zagrebačke u kojoj će biti žuto upozorenje, upozoravaju iz DHMZ-a.

Aktualni toplinski val je rezultat vedrine i dotoka sve toplijeg zraka s jugozapada, a visoke temperature mogu štetno djelovati na zdravlje.

Visoka temperatura zraka može uzrokovati zdravstvene tegobe, osobito kod osjetljivih skupina kao što su mala djeca, kronični bolesnici, starije osobe te ljudi koji rade na otvorenome.

Preporuka svima da se zaštite

Stoga je preporuka svima da se zaštite od velikih vrućina, rashlade svoj dom i piju dovoljno tekućine.

Uslijed visokih temperatura pojačava se i mogućnost za toplinski udar, posebice za ljude sa zdravstvenim problemima, upozoravaju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).

U najvećem riziku su kronični bolesnici, posebno oni koji boluju od kardiovaskularnih bolesti, osobe starije od 65 godina, ali i djeca, radnici na otvorenom te sportaši i vojnici.

Iz HZJZ-a poručuju da se prilikom velikih vrućina trebaju poduzeti primjerene mjere koje uključuju izbjegavanje izlaganja izravnoj sunčevoj svjetlosti i izlaska u najtoplijem dijelu dana.

Pročitajte i ovo Povećan broj kontroli Osim na cestama, gužva ima i na moru: Dnevnik Nove TV bio je u akciji s pomorskom policijom

Preporuča se konzumacija dovoljno tekućine, odnosno negazirane vode ili niskokaloričnih pića bez kofeina, alkohola i šećera, nošenje lagane odjeće te pokrivala za glavu, konzumacija manjih obroka sa svježim voćem i povrćem i tuširanja mlakom vodom.

Jednako je važno prilagoditi temperaturu zatvorenog prostora ali prilikom klimatizacije treba paziti da temperatura ne bude niža od sedam Celzijevih stupnjeva od vanjske.

Također prilikom velikih vrućina opasno je ostavljati djecu ili životinje u parkiranom vozilu.

 

Povezane teme