PRIJEVARE NA DALJINU

Policija upozorila građane da ne nasjedaju na priče o vidovnjacima. Otkrili i kako se najčešće predstavljaju prevaranti

Slika nije dostupna
Porečka policija uhitila je 69-godišnjeg prevaranta, koji se predstavio kao policajac te nagovarao 68-godišnju ženu da mu da novac iz banke. Pulska policija traga pak za "vidovnjakom" koji hara na tom području.

Iz porečke policije u četvrtak su priopćili kako je nakon krim obrade podnesena kaznena prijava zbog prijevare protiv 69-godišnjaka s područja Istre.

On je 18. siječnja na kućni telefon nazvao 68-godišnju ženu i lažno se predstavio kao policajac koji obavlja provjere zbog sumnje da djelatnici banaka rade nezakonite radnje. Nagovorio ju je da podigne novac koji ima u bankama i preda ga osobi koja će doći na njenu kućnu adresu. Žena je podigla novac, ali je o svemu obavijestila i policiju, tako da su policijski službenici uhitili 69-godišnjaka koji je došao po novac. 

Pulska policija zaprimila je 19. siječnja prijavu 53-godišnjakinje koja je putem društvene mreže stupila u kontakt s osobom koja se predstavlja kao vidovnjak koji skida uroke. Osoba je od nje tražila da mu u čarapama dostavi nakit i novac, što je žena i učinila, no ubrzo je shvatila da je prevarena i oštećena za više tisuća kuna.

Iz policije pozivaju građane na oprez, pogotovo one starije dobi koji su i najčešće žrtve kaznenih djela prijevara. Ono što je zanimljivo je da se bilježi sve manje prijevara na kućnom pragu, odnosno slučajeva da počinitelji dolaze u domove građana i predstavljaju se kao službene osobe, medicinski djelatnici, prodavači masažera ili nekih drugih proizvoda, a sve više evidentiramo prijevare na daljinu, odnosno prijevare kod kojih počinitelji stupaju u kontakt sa žrtvom putem telefona, društvenih mreža ili mobilnih aplikacija.

Pročitajte i ovo POLICIJA POZIVA NA OPREZ Uhićen prevarant: Predstavio se kao policajac i nagovorio stariju ženu da mu preda svu ušteđevinu iz banke

Pročitajte i ovo PREVARANTI HARAJU Zaredale internetske prijevare - iz policije savjetuju: "Ni slučajno ne upisujte svoj PIN, kao ni podatke s platne kartice"

"Starije osobe često su žrtve zbog svoje poodmakle dobi, nepažnje ili neupućenosti. Također su spremnije na suradnju, a često žive same u kućanstvu pa nisu u prilici istog trenutka zatražiti tuđu pomoć. Počinitelji to koriste te na razne načine te lažnim prikazivanjem činjenica navode osobe da nešto učine na svoju štetu. Između ostalog, predstavljaju se i kao službene osobe pa je tako bilo slučajeva da se počinitelji putem telefona predstavljaju kao djelatnici banaka, zdravstveni djelatnici ili kao policijski službenici.

Policija još jednom apelira na građane da budu oprezni i da ne nasjedaju na ovakve pokušaje prijevara. Također ističemo kako policijski službenici ne provode službene zadaće na način da telefonom traže od građana podizanje novca iz banaka", naglašavaju u policiji.

 

 

 

Povezane teme