Uskok je nakon policijske prijave pokrenuo istragu protiv petorice Hrvata koje sumnjiči da su zajedno s još uvijek nepoznatim nizozemskim državljaninom udružili zbog nabave, prerade i krijumčarenja vatrenog oružja iz Slovačke u Hrvatsku te njegove prodaje u Nizozemskoj, doznaje se u Državnom odvjetništvu.
Zagrebački Županijski sud četvorici od njih je na zahtjev tužiteljstva odredio istražni zatvor, no navodni organizator skupine Bruno Kovačević nalazi se u bijegu. Iza rešetaka su tako završili Željko Nimac, Ilija Lovrić i Željko Bagić, dok se peti osumnjičenik Marko Nimac brani sa slobode.
USKOK podigao optužnicu protiv bivše ravnateljice Porezne
Na svojoj internetskoj stranici Uskok je objavio da je na temelju kaznene prijave policijskog odjela za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta pokrenuo istragu protiv petorice hrvatskih državljana u dobi od 34 do 56 godina "zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruživanja i nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabave oružja i eksplozivnih tvari".
U Slovačkoj nabavili najmanje 133 onesposobljena pištolja i preradili ih
Uskok sumnja da je organizaciju pokrenuo 40-godišnji Kovačević koji je povezao ostale osumnjičenike i "zasad nepoznatog nizozemskog državljanina radi nabave, prerade i krijumčarenja vatrenog oružja iz Slovačke u Hrvatsku te njegove prodaje u Nizozemsku".
Na području Slovačke navodno je kupio najmanje 133 komada raznog oružja, najviše pištolja i revolvera koji su, sukladno slovačkim zakonima, bili "onesposobljeni za ispaljivanje bojevog streljiva". Potom je oružje prebacivao na područje Mađarske gdje ga je, prema prethodnom dogovoru, preuzimao drugoosumnjičeni Nimac koji ga je automobilom dovozio na zagrebačko područje gdje su ga je zajedno s Lovrićem prerađivao kako bi oružje osposobio za ponovno ispaljivanje bojevog streljiva.
EU odobrio vojnu operacija protiv krijumčara ljudima u Sredozemlju
Osim toga Nimac je zajedno s Bagićem i uz pomoć Marka Nimca, koji se brani sa slobode, oružje navodno nabavljao i na području Hrvatske, također radi preprodaje na nizozemskom crnom tržištu.
Istražitelji tvrde da je Kovačević od rujna 2013. do lipnja ove godine radi dogovora o prodaji oružja u više navrata odlazio u Nizozemsku, nakon čega je Željko Nimac navodno automobilom u tu zemlju dovozio dogovorene količine i vrste oružja.
Prema sudskim podacima navodni organizator skupine Bruno Kovačević je staklarski radnik, a u stupcima crne kronike ranije se spominjao drugoosumnjičeni Željko Nimac koji je zbog dvije pljačke koje nije počinio godinu dana proveo u zatvoru. Na slobodu je pušten nakon što je oslobođen u obnovljenom postupku. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook