Četvorica u subotu uhićenih navijača prepraćena su na ispitivanje - jedna osoba u županijsko državno odvjetništvo u Velikoj Gorici, a još trojica u zagrebačko državno odvjetništvo. Policija zasad ne izlazi sa službenim informacijama.
"Navijač koji je uhićen u Velikoj Gorici za njega je postupak završen i njemu je sutkinja odredila istražni zatvor i on će u istražnom zatvoru čekati izručenje", izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Barbara Štrbac.
"Najprije, nije riječ o postupku izručenja nego predaje, upravo zato jer je riječ o traženju države članice Europske unije, dakle po našem Zakonu o pravosudnoj suradnji s državama članicama EU-a u kazneno pravnim stvarima, Republika Hrvatska je ovdje samo država izvršenja, ona postupa po nalogu grčkih pravosudnih vlasti", objasnio je Fran Olujić, odvjetnik.
"Postoje zakonom predviđeni razlozi po kojem hrvatski sudovi mogu odbiti predaju jer nije riječ o izručenju, nego o predaji hrvatskih državljana. Međutim, poučeni dosadašnjim iskustvima, ali i svime što se u vezi ovog predmeta događalo procjenjujem da nije realno da bi se o tome ovdje radilo", dodao je.
"Kolege odvjetnici mogu pokušati dokazati da zbog medijskog pritiska koji je očito uslijedio u Grčkoj nakon što je došlo do ovog nemilog događaja, oni u Grčkoj ne bi imali pravo na pošteno i pravično suđenje. Hoće li to uspjeti dokazati, sumnjam, jer kao što smo rekli riječ je o članici EU-a, gdje se pretpostavlja da postoji vladavina prava, a i naš zakon donesen je imao intenciju maksimalno pojednostaviti postupak predaje drugoj državi članici EU-a", napomenuo je Olujić.
"Bilo je čini mi se više stotina postupaka u kojima nije odobrena predaja, međutim mahom je bilo riječ o slučajevima kada kazneno djelo za koje je država tužiteljica tražila predaju u Hrvatskoj nije bilo kazneno djelo ili bi u Hrvatskoj nastupila zastara za to kazneno djelo. Ovdje to nije slučaj s obzirom da mi poznajemo i kazneno djelo sudjelovanja u tučnjavi, ubojstva i nanošenja teških tjelesnih ozljeda", kazao je odvjetnik.
"Teško je pretpostaviti, no činjenica je da bi odluka hrvatskih sudova kojom nebi odobrili predaju traženih osoba Grčkoj mogla zakomplicirati situaciju za ostalih 105 hrvatskih državljana koji se nalaze u istražnom zatvoru u Grčkoj jer je teško za očekivati da bi im grčki sudovi mogli odobriti mjeru da čekaju suđenje na slobodi uz mjere opreza ili jamstvo ili čak povratka u Hrvatsku pod uvjetom da kad postupak uđe u tu fazu da se moraju vratiti u Grčku na suđenje", poručio je Olujić.
This browser does not support the video element.
"Može se tražiti da se uhićenima u Hrvatskoj sudi u Hrvatskoj, ali ne bi se s tim uspjelo jer je ovdje riječ o kaznenom djelu koje je počinjeno u Grčkoj na štetu grčkih državljana, dakle ne vidim način na koji bi se efektivno taj kazneni postupak mogao voditi u Hrvatskoj. Tim više što je on u Grčkoj već započeo i što je naših 105 državljana trenutno u Grčkoj u istražnom zatvoru", istaknuo je.
"Zakon propisuje da su ovakvi postupci hitni i da se moraju riješiti u roku od 60 dana s time da je moguće taj rok produljiti za najviše 30 dana. Dakle, ukupno 90 dana", odgovorio je Olujić na pitanje koliko je dug vremenski rok u kojem se mora donijeti odluka.
"Teško je uspoređivati različite predmete. U slučaju Hernadi Mađarska uopće nije priznavala naše traženje jer je tvrdila da Hernadiju za to kazneno djelo već sudilo, odnosno da je riječ o presuđenoj stvari. Kod Todorića bilo je pitanje bi li u Hrvatskoj imao pravo na pošteno suđenje, kao što znate taj postupak iako je dulje vrijeme trajao jer Velika Britanija ima neke svoje specifičnosti i on je predan RH", rekao je.
"Ako se oni suglase ili ne suglases predajom, oni mogu tražiti, što sam siguran da će i tražiti da im se u Grčkoj ne može suditi za bilo koje drugo djelo od onog za koje bi ih Hrvatska predala Grčkoj. Nije moguće da ako ih se sada sumnjiči za kazneno djelo teške tjelesne ozljede da im se onda temeljem ovog uhidbenog naloga sudi za kazneno djelo ubojstva. Grčka to mora poštovati jer bi inače u suprotnom kršila direktive EU-a te se to čak može dovesti do toga da o tome odlučuje Europsko vijeće", zaključio je.
"Oni su se ovdje trebali izjasniti o tome prihvaćaju li ili ne prihvaćaju izručenje Grčkoj. Nakon što su odradili taj dio, procedura nije trajala dugo, svako od njih je bio možda malo više od pola sata u zgradi. Oni su prepraćeni i trebaju izaći pred suca istrage. To se očekuje u narednim satima, najkasnije do nedjelje ujutro zato što je rok da izađu pred suca istrage od uhićenja - 24 sata", izvijestila je reporterka.
"Njima će biti određen istražni zatvor koji traje do izručenja. Oni se na to odluku mogu žaliti, a o tome hoće li ih izručiti ili ne raspravljat će izvanraspravno vijeće. Teoretski postoji mnogo detalja zbog kojih bi Hrvatska mogla odbiti izručenje BBB-a nekoj drugoj državi, ali s obzirom na to da je riječ o još jednoj članici Europske unije za koju se pretpostavlja da vlada vladavina prava to zapravo nije realno za očekivati", dodala je Štrbac.
Postupajući po 10 europskih uhidbenih naloga pristiglih iz Grčke policija je privela pripadnike navijačke skupne Bad Blue Boysa koje grčko pravosuđe traži zbog sudjelovanja u neredima u kojima je uoči utakmice Dinama i AEK-a u kolovozu smrtno stradao 29-godišnji grčki navijač.
Nad osumnjičenim navijačima policija, prema neslužbenim podacima, nije provodila kriminalističko istraživanje već samo postupala po europskom uhidbenom nalogu.
Istodobno, u Grčkoj i dalje traje istraga.. Odvjetnik koji brani 96 Hrvata kaže kako još uvijek nemaju informacije o proširenju istrage.
"To su vjerojatno ljudi koji su došli u zemlju i otišli, došli su s dečkima koji su u zatvoru, ali su pobjegli. I njih smatraju sumnjivcima, ali mislim kako za sada nema dokaza da su ovi dečki bili na mjestu nereda", rekao je Athanasios Kaymenakis, odvjetnik pritvorenih Hrvata u Grčkoj.
I dalje se čeka DNK analiza. Pritvoreni Hrvati, kaže njihov pravni savjetnik, nemaju većih problema.
"Koliko dugo će istraga trajati, to nitko ne može znati, isto tako ne možemo spekulirati, nagađati, koliko dugo će oni biti u zatvoru", poručio je Mario Medak, pravni savjetnik uhićenih Hrvata u Grčkoj.
U Grčkoj s druge strani novih uhićenja nije bilo, ali neki od navijača AEK-a koji su sudjelovali u neredima su identificirani.
"Mnogi aspekti priče su razjašnjeni - kao onaj što se točno dogodilo. To je bio sukob - nisu samo Hrvati napadali ljude u kafićima, žene i djecu", istaknuo je Kaymenakis.
Ministarstvo pravosuđa u subotu je potvrdilo da su ih nadležne službe Ravnateljstva policije obavijestile o izdanim obavijestima grčkih tijela o deset europskih uhidbenih naloga, a po kojima je policija dužna postupiti.
Hrvatska policija, sukladno proceduri, o tome je obavijestila Državno odvjetništvo RH (DORH) radi eventualnog postupanja mjera i radnji iz nadležnosti DORH-a.
Prema zaprimljenoj obavijesti nalozi su povezani s navijačkim neredima iz kolovoza o čemu nadležna grčka tijela, prema dostupnim informacijama, još uvijek provode istragu, navode u priopćenju.
Dodaju da u postupcima europskog uhidbenog naloga, sukladno Zakonu o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije, Ministarstvo pravosuđa i uprave ne sudjeluje.
Eventualnu odluku o postupanju sukladno izdanoj obavijesti odnosno mogućoj predaji donosit će nadležna pravosudna tijela.
Nadležna tijela nastavit će surađivati s grčkim tijelima, a Vlada RH će, kao i do sada, u ovom postupku iz svojeg djelokruga nastaviti poduzimati mjere kako bi hrvatskim državljanima bila osigurana sva prava, stoji u priopćenju.
Nakon što je 29-godišnji navijač AEK-a Michalis Katsouris 7. kolovoza ubijen u neredima uoči kvalifikacijske utakmice za Ligu prvaka, u Grčkoj su uhićena 102 navijača zagrebačkog Dinama koji u zatvorima čekaju završetak istrage.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.