CNN je prvi proglasio, u 17:24 po našem vremenu, Joe Bidena pobjednikom izbora u SAD-u, a NBC i MSNBC isto su učinili 55 sekundi kasnije. CBS je učinio isto nakon minute, a ABC minutu nakon CBS-a.
Sve četiri televizije koriste iste podatke o brojenju glasova i izlazne ankete kako bi predvidjele pobjednika utrke.
"Lokalni službenici na razini okruga, grada, a nekada i savezne države, broje i javno objavljuju glasove. I onda Nacionalni izborni fond i Associated Press našim reporterima šalju informacije o njima", objasnio je Sam Feist, šef CNN-ovog ureda u Washingtonu.
Iako dobivaju iste podatke, svaki medij bira kada će proglasiti tko je u pojedinoj državi odnio pobjedu.
"Gledamo više stvari kako bismo bili sigurni u točnost proglašenja pobjednika po saveznim državama. Najvažnije je ono što je prebrojeno: Od kuda dolaze glasovi kada je u pitanju karta države, kakvi su tipovi glasova, i koliko je od ukupnog broja glasova prebrojeno", rekao je Feist.
Tempiranje ovisi o razlici u glasovima
Novinska agencija Associated Press i Fox News, koje surađuju u istraživanju izbornih podataka, objavile su Bidenovu pobjedu nešto kasnije od CNN-a, u 17:40 sati. Ta je mreža, istovremeno s Pennsylvanijom, za Bidena proglasila i Nevadu pa po prema Foxu Biden ima najviše elektorskih glasova.
"Tempiranje proglašenja ovisi o razlici u broju glasova između dva kandidata i to ne samo kada je u pitanju utrka za predsjednika, nego i ostali izbori", rekao je Arnon Mishkin, šef Foxovog tima zaduženog za proglašenja pobjednika.
Televizije su objavile da je Bidenovo vodstvo u Pennsylvaniji, koje je u subotu doseglo 34 tisuće glasova, dovoljno da zaključe utrku.
"Gledajte, imamo dovoljno prebrojanih glasova i dovoljnu razliku da proglasimo Pennsylvaniju, čak i da dođe do ponovnog prebrojavanja. Mislimo da je matematički nemoguće da se u Pennsylvaniji promijeni poredak", kazao je gledateljima politički direktor NBC-a Chuck Todd.
Tko objavljuje konačne rezultate?
Medijska objava pobjednika nema zakonsku snagu, već je riječ o procjeni samih medijskih kuća.
Federalni zakoni saveznim državama naime omogućavaju da rezultate finaliziraju i više od mjesec dana nakon samih izbora, a ove godine konačni datum za to je 8. prosinca.
Nakon što sve države objave točan broj elektorskih glasova, 14. prosinca elektori daju svoje glasove za predsjednika i potpredsjednik. Tada se njihove potvrde šalju u Kongres, državno tajništvo i sud svake države te Nacionalni arhiv.
Kongres broji elektorske glasove 6. siječnja, a presjednik Senata tj. aktualni potpredsjednik SAD-a tada i službeno proglašava pobjednika izbora. Nakon toga rezultati izbora su konačni i slijedi inauguracija 20. siječnja sljedeće godine.