I u nemuslimanskim državama, čak i nekima na Zapadu, i najdemokratskije vlade diskriminiraju građane koji nisu vjernici i mogu ih smjestiti u zatvor zbog uvreda koje se smatraju bogohulnima.
Pročitajte i ovo
Stanje na Bliskom istoku
Upozorenje iranskog predsjednika: "Izrael želi uvući Bliski istok u sveopći rat"
Rezolucija UN-a
Grlić Radman o reakcijama Srbije na rezoluciju o Srebrenici: "Još su daleko od suočavanja s prošlošću"
Istraživanje je provela Međunarodna humanistička i etička unija (IHEU), krovna udruga koja okuplja ateiste, agnostike i ostale vjerske skeptike, povodom današnjeg obilježavanja UN-ova Dana ljudskih prava.
Izvješće: Ateisti u svijetu trpe progon i diskriminaciju
"Ovaj izvještaj pokazuje da velika većina zemalja ne poštuje prava ateista ili ljudi slobodna uma, unatoč tomu što su potpisali UN-ove sporazuma o jednakom odnosu prema svim građanima svijeta", rekla je predsjednica IHEU-a Sonja Eggericx.
Istraživanje obuhvatilo 192 članice UN-a
Istraživanjem su obuhvaćene 192 zemlje članice UN-a, a u njemu su sudjelovali odvjetnici i stručnjaci za ljudska prava koji su proučili ustave, zakone, sudske zapise i medijske napise da bi ustvrdili kakva je globalna situacija.
Prema prvome istraživanju provedenom prošle godine u koje je bilo uključeno 60 zemalja, ustanovljeno je da je za bogohuljene i odreknuće od religijskih vjerovanja ili prijelaz na drugu vjeru, što je također zaštićeno UN-ovim sporazumima, u sedam zemalja kazna pogubljenje, uglavnom javnim odsjecanjem glave.
Ovogodišnje istraživanje, koje je obuhvatilo sve članice UN-a, pokazalo je da je smrtna kazna za bogohuljenje prisutna u 13 zemalja, Afganistanu, Iranu, Maleziji, Maldivima, Mauritaniji, Nigeriji, Pakistanu, Kataru, Saudijskoj Arabiji, Somaliji, Sudanu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Jemenu. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook