Predsjednik RH Ivo Josipović rekao je kako je mirna reintegracija potvrdila veliku mudrost kako je bolje 100 dana pregovarati, nego jedan dan ratovati. 'Hrvatska još nije završila svoj put, imamo dosta toga za riješiti. No,sada smo u prilici da referendumom napravimo jedan veliki korak unaprijed', rekao je predsjednik.
Pročitajte i ovo
Svi su ga izbjegavali
Zastrašujući trenutak na cesti u Vukovaru: "Manijak je jurio na nas!"
Mala škola izbora
Svi hrvatski predsjednici: Znate li tko je sve sjedio na Pantovčaku?
Ističući kako se s pravom govori da je mirna reintegracija bila najuspješniji mirovni projekt UN-a, predsjednik Josipović je rekao kako su njezinom provedbom sačuvani mnogi životi. Velika zasluga zbog uspostave i provedbe procesa mirne reinegracije pripada tadašnjem hrvatskom državnom vodstvu, političkim predstavnicima Srba te međunarodnoj zajednici, rekao je predsjednik.
Dodao je kako je reintegracija proces pomirenja gdje su važni povjerenje i pravednost. 'Bez pravednosti nema stabilnog i čvrstog društa. Svi zločinci moraju biti kažnjeni za svoje zločine. Bez pravde nema mira,. mora se saznati sudbina svake nestale osobe, bila ona Srbin ili Hrvat', rekao je predsjednik. Istakao je kako je danas praznik pomirenja, mira i pravednosti te kako s puno nade gleda na budućnost Vukovara.
Ivica Vrkić, predstojnik nekadašnjeg ureda privremenog upravitelja za uspostavu hrvatske vlasti u hrvatskom Podunavlju, rekao je kako RH nije iskoristila mirnu reintegraciju za bolju startnu poziciju u Haagu. 'RH je umjesto metka izabrala riječ', zaključio je Vrkić.
'Nije ispaljen ni jedan metak'
Okupljenima se obratila i predsjednica tadašnjeg Nacionalnog odbora za uspostavu povjerenja Vesna Škare Ožbolt. Kako je rekla, procesom mirne reintregacije omogućen je povratak istočne Hrvatske, Baranje i zapadnog Srijema u ustavno- pravni poredak RH a da nije ispaljen ni jedan metak, niti izgubljen ijedan život.
Predsjednik Zajedničkog vijeća općina (ZVO) Dragan Crnogorac ocjenio je kako je srpska zajednica prihvatila proces mirne reintegracije jer je procjenila kako je to jedini mogući put stvaranja mira i budućeg suživota između Srba i Hrvata. Crnogorac je pozvao državne vlasti Hrvatske i Srbije da rade na rješavanju otvorenih pitanja između dviju država jer, kako je rekao, proces povratka izbjeglica i raseljenih osoba još uvijek nije završio.
Prema riječima vukovarskog gradonačelnika Željka Sabe Vukovar je danas grad mira i tolerancije, Na današnji dan, prema njegovom mišljenju, završio je rat u Hrvatskoj. Poručio je kako se pomirenje ne može nametnuti izvana, već Vukovarci taj mir žive svaki dan. Tijekom svečanog skupa nazvanog 'Vukovar- 14 godina u miru i toleranciji', nastupila su vukovarska kulturno-umjetnička društva.
Vijeće sigurnosti UN-a donijelo je 15. siječnja 1996. Rezoluciju 1037. o operaciji UNTAES-a u Istočnoj Slavoniji s rokom trajanja od godinu dana, uz mogućnost produljenja za još jednu godinu.
Proces mirne reintegracije završio je 15. siječnja 1998., kada je hrvatsko Podunavlje (istočna Slavonija, Baranja i zapadni Srijem), vraćeno u ustavno-pravni poredak RH, čime su stvoreni uvjeti za povratak prognanika i izbjeglica na ta područja te obnovu. (Hina/Mi. Dr)