Zaštita više od 3200 hektara bukove šume na Velebitu na području nacionalnih parkova Sjeverni Velebit i Paklenica ne bi bila prva UNESCO-va zaštita na tom području.
'UNESCO je još davne 1978. godine prepoznao prirodne vrijednosti i važnost za očuvanje biološke raznolikosti svih prirodnih vrijednosti Velebita pa ga je tada već uvrstio u svoju mrežu rezervata biosfere', rekla je Ivana Maras, ravnateljica JU PP 'Velebit'.
Gotovo netaknuta ljudskom rukom
Bukve koje rastu na Velebitu po mnogočemu su posebne i zato bi trebale biti zaštićene. 'Neobičnost te bukove šume gore je ta da je to izolirano, i govorimo tada o iskonskoj znači bukovoj šumi koja je gotovo netaknuta ljudskom rukom', rekla je Nada Marjanović.
Predstavnici 13 europskih država zajedno će raditi na projektu zaštite bukovih šuma Karpata i drugih europskih regija u koje spada i Velebit.
'UNESCO je propisao neki kriterij, znači zanimaju ih iskonske bukove šume prirodne bukove šume kojima nije gospodario nitko bar stotinu godina', kaže Daniel Springer, voditelj Službe za zaštićena područja MZOIP.
UNESCO-va zaštita ne znači i strogu zabranu siječe - a mogla bi donijeti veliko povećanje gostiju na Velebitu.
'Posebnost je u staništu gdje ona raste i vremenskim uvjetima pod kojima raste tako da se tu radi o nižim vrstama', Mirjana Javor, ravnateljica NP 'Sjeverni Velebit'.
Brojni posjetitelji
Neobičnost staništa i izgleda privlači brojne posjetitelje već sada. 'Svaka kategorija više zaštite je na neki način mamac za brojne posjetitelje koji to ciljano posjećuju', rekao je Tomislav Rukavina, glavni čuvar prirode JU PP 'Velebit'.
Velebitska bukva uz krumpir i šljivovicu mogla bi postati zaštitni znak Like zbog kojeg bi u ovaj netaknuti dio Hrvatske dolazili posjetitelji iz cijeloga svijeta.