'Događaji u Mumbaiju prije desetak dana potvrdili su na krajnje tragičan način da je terorizam globalna prijetnja. Ne prijetnja ovoj ili onoj zemlji, nego svima nama, prijetnja za mir i sigurnost u svijetu', rekao je predsjednik Mesić u uvodnom obraćanju na francuskom jeziku.
Pročitajte i ovo
Vijeće Sigurnosti
Mesić u UN-u: Hrvatska izložena tsunamiju korupcije
Izjava Mesića povodom ulaska Hrvatske u VS UN-a
'Takvoj se prijetnji možemo oduprijeti samo na globalnoj osnovi', naglasio je. On je pozvao na jačanje najšire međunarodne solidarnosti, kako bi globalni odgovor na prijetnju terorizma bio uspješan.
Kao predsjedajući tematske rasprave Vijeće sigurnosti, Mesić će svoj govor pročitati posljednji.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon u svom je obraćanju Vijeću sigurnosti istaknuo da "UN ima obvezu provoditi globalnu borbu protiv prijetnje terorizma". Također je podsjetio na nedavne terorističke napade u Mumbaiju, kao i na terorističke napade u kojima su žrtve bili djelatnici Ujedinjenih naroda.
Američki veleposlanik Zalmay Khalilzad, rekao je da 'SAD snažno podržava središnju ulogu UN-a u globalnoj borbi protiv terorizma', ističući potrebu bolje koordinacije među različitim protuterorističkim programima UN-a kako bi se polučio najveći učinak. Vijeće sigurnosti UN-a treba predvoditi u borbi protiv terorizma, ali i drugi elementi UN-a trebaju biti uključeni kroz jačanje kapaciteta, ekonomski razvoj i obrazovanje i 'dokidanje uvjeta koje teroristi i ekstremisti iskorištavaju', rekao je.
Khalilzad je pozvao sve zemlje na blisku suradnju na stvaranju ozračja koje ne pogoduje terorizmu. SAD poziva sva zemlje da uskrate utočište teroristima, da privedu pravdi one koji planiraju, financiraju, olakšavaju ili čine teroristička djela.
On je istaknuo aktivnosti SAD-a kroz međunarodne antiterorističke programe u koje su u 2007. bile uključene 64 zemlje, te povećanje američke pomoći u gospodarskom razvoju na smanjenju siromaštva, nezaposlenosti, slabih institucija i korupcije.
Naglasio je da SAD pozdravlja Predsjedničku izjavu o terorizmu, koja će biti danas objavljena, kao 'dokaz kolektivne volje Vijeća da se bavi prijetnjom koju terorizam predstavlja za mir i sigurnost u svijetu'.
Britanski veleposlanik John Sawers odao je priznanje predsjedniku Mesiću, kao "jednom od prvih svjetskih čelnika koji je pozvao na koordiniranu međunarodnu akciju protiv terorizma", kao i za izbor terorizma kao teme rasprave u Vijeću sigurnosti prije napada u Mumbaiju, kao potvrdi stalnosti njegove vizije i predanosti toj borbi.
'Napad u Mumbaiju je napad na sve nas', rekao je Sawers, pozivajući Pakistan da surađuje s Indijom da se odgovorni privedu pravdi. 'Terorizam je prijetnja međunarodnom miru i sigurnosti i Vijeće sigurnosti treba djelovati. Moramo biti odlučni u našim praktičnim odgovorima, kroz međunarodne i koordninirane nacionalne akcije omesti terorističke mreže, ukinuti im utočišta i sredstva potrebna za djelovanje', istakao je Sawers.
Ruski veleposlanik Vitalij Čurkin naglasio je da 'UN treba osigurati čvrsto političko vodstvo i međunarodnu koordinaciju u borbi protiv terorizma' kroz Vijeće sigurnosti i njegova supsidijarna tijela kao što je Protuteroristički odbor (CTC).
Čurkin se također zauzeo za suzbijanje socijalnih uvjeta koji generiraju terorizam i borbu protiv ekstremističkih ideologija. On je, među ostalim, ukazao na 'neiskorišteni potencijal suradnje javnog i privatnog sektora u borbi protiv terorizma'.
Svi sudionici rasprave odali su priznanje Hrvatskoj za odabir teme i neumorne napore na organiziranju rasprave i pripremi Predsjedničke izjave o terorizmu, te predsjedniku Mesiću osobno za sudjelovanje u raspravi i dosljedno pozivanje na koordinirane međunarodne napore na suzbijanju terorizma i uvjeta koji ga generiraju.
Temu rasprave - 'Prijetnje međunarodnom miru i sigurnosti izazvane terorističkim djelima', odabrala je Hrvatska, koja u prosincu predsjeda Vijećem sigurnosti UN-a. U izboru teme Hrvatska se oslonila na svoje predsjedanje Protuterorističkim odborom (CTC), jednim od supsidijarnih tijela Vijeća sigurnosti, koje nadzire kako se u zemljama članicama UN-a provode mjere za suzbijanje terorizma uvedene relevantnim rezolucijama UN-a.
Nedavni teroristički napadi novoga tipa u Mumbaiju, dodatno su aktualizirali temu globalnog terorizma, pa se uz 15 članica Vijeća sigurnosti, za sudjelovanje u raspravi prijavilo još 25 zemalja.
Nakon rasprave na jutarnjoj i popodnevnoj sjednici, bit će objavljena Predsjednička izjava Vijeća sigurnosti UN-a, koja će odražavati stajališta 15 članica Vijeća o daljnim koracima u suzbijanju globalnog terorizma, u čemu bi Ujedinjeni narodi trebali igrati vodeću ulogu.