'Spreman sam na susret s hrvatskim premijerom, osobito ako bi na njemu sudjelovali i ministri vanjskih poslova', rekao je Pahor novinarima u Ljubljani.
Pročitajte i ovo
Završen višegodišnji spor
Janša i Rop 'zakopali ratnu sjekiru'
Bili na privatnoj večeri
Pahor i Tadić podržali 'Željeznicu Srba, Hrvata i Slovenaca'
Slovenska Vlada je blokiranjem pregovaračkih poglavlja, u kojima bi Hrvatska mogla prejudicirati granicu, zaštitila svoj nacionalni interes, rekao je Pahor i dodao da bi sastanak s hrvatskim premijerom omogućio uvod u rješenje koje bi omogućilo da Hrvatska nadoknadi sadašnji zastoj.
'Moja inicijativa pokazuje da na slovenskoj strani postoji politička volja da se zaplet riješi. Nadam se da je tako i na drugoj strani budući da razumijem interes Hrvatske da ubrza pregovore. To je njezin vitalni interes', rekao je Pahor.
>> 'Slovenija je za nov pristup i dijalog'
'Ako pitanje prejudiciranja granice riješimo na odgovarajući način, mogu zamisliti situaciju u kojoj će Hrvatska ovaj zastoj brzo nadoknaditi, a isto tako relativno uspješno u kratku razdoblju i završiti', rekao je Pahor.
>> Uvjeren u brzo rješenje slovenske blokade
Pahor je ponovio da bi za rješenje pitanja između Slovenije i Hrvatske bilo potrebno više susreta, no da bi se problem mogao riješiti već u vrijeme češkog predsjedanja EU-om bude li volje na hrvatskoj strani.
>> Mesić o bojkotu: 'Nema razloga da idemo tuk na utuk'
Rekao je također da je rješenje graničnog pitanja s Hrvatskom za Sloveniju pitanje od vitalnoga nacionalnog interesa, pa ga je zato otvorio na početku svog mandata, kako se to pitanje ne bi zaoštrilo i dovelo do referenduma na kojemu bi postojala opasnost da Slovenci odbace pristupni sporazum Hrvatske s EU-om pošto završi pregovore.
Takav bi referendum, po Pahorovim riječima, zatrovao međusobne odnose i izazvao štetu koja se ne bi mogla popraviti. Nadam se da će Hrvatska shvatiti razloge zašto nije došlo do rješenja u razdoblju francuskog predsjedanja EU-om, dodao je.
'Za Sloveniju je bitno da u pristupnim materijalima ne bude dokumenata ili referenca u kojima se poziva na dokumente koji nisu predmet pregovaračkog procesa, i koji bi se mogli shvatiti kao prejudiciranje granice', objasnio je Pahor sadašnje stajalište Slovenije o uvjetima za nastavak pristupnog procesa Hrvatske i Europske unije.