Komemorativnim skupom održanim u dvorištu vukovarske Opće bolnice, kroz koju je tijekom agresije na Vukovar pripadnika bivše JNA i srpskih paravojnih postrojba 1991. godine prošlo 3470 ranjenika te izvedeno 1750 operacija, u Vukovaru je jutros počelo obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 17. godišnjice stradanja toga grada u Domovinskom ratu.
Pročitajte i ovo
zagrebačka tragedija
Škole na istoku Hrvatske odale počast stradalima u napadu: "Po našim običajima smo upalili svijeće za pokoj duše preminulog anđela..."
Poslali priopćenje
Stožer: Nikada nismo htjeli dijeliti vukovarsku Kolonu sjećanja!
>> 'Vukovar mora ponovno postati grad proizvodnje'
Komemorativnom programu, naslovljenom 'Vukovar je Lijepa naša, Vukovar je moja Hrvatska', u kojemu su sudjelovali učenici vukovarske Gimnazije, osim mnogobrojnih građana pristiglih u Vukovar iz svih krajeva Hrvatske i sudionika obrane Vukovara, bili su nazočni i predsjednici Republike Stjepan Mesić, Hrvatskoga sabora Luka Bebić i Vlade Ivo Sanader.
>> Obilježena 17. godišnjica stradanja Škabrnje
Među sudionicima komemorativnog programa bili su ratni zapovjednici obrane Vukovara Mile Dedaković i Branko Borković, nadbiskup đakovačko-osječki i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije msgr. Marin Srakić, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, vukovarska gradonačelnica Zdenka Buljan, ministri, stranački čelnici te državni i drugi dužnosnici.
>> Bitka za Vukovar - najkrvavija bitka Domovinskog rata
>> Grad heroj - Vukovar grad praznih džepova
>> Vukovar: Sedamnaest godina poslije rata
>> U koloni će biti najviši predstavnici vlasti
Podno spomen obilježja na Memorijalnom groblju, na kojem je do sada pokopano više od 800 ubijenih ili poginulih hrvatskih branitelja, ratnih vojnih invalida i članova njihovih obitelji te civila stradalih u agresiji na Vukovar 1991. godine, vijenac je položio i svijeću zapalio Predsjednik Republike Stjepan Mesić.
Počast ubijenim i poginulim hrvatskim braniteljima i civilima polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odala su i izaslanstva Hrvatskog sabora koje je predvodio predsjednik Luka Bebić i Vlade na čelu s premijerom Ivom Sanaderom.
Vijence su položila i svijeće zapalila i izaslanstva 204. vukovarske brigade, Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Vukovara, Vukovarsko-srijemske županije, grada Vukovara i grada Dubrovnika.
Misu zadušnicu na groblju je potom predvodio nadbiskup đakovačko-osječki i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije, msgr. Marin Srakić.
Do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, sudionici obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine koji se ove godine obilježava pod geslom 'Vukovar je Lijepa naša, Vukovar je moja Hrvatska', došli su u Koloni sjećanja u kojoj su u hodnji prošli gradskim ulicama od vukovarske Opće bolnice 5,5 km.
Prema podacima policije, u Koloni sjećanja nalazilo se oko 20 tisuća sudionika.
Kao i prošlih godina, i ove je obilježavanju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine izostala nazočnost političkih predstavnika srpske nacionalne manjine.