Šuker je još jednom poručio da Hrvatskoj nije potreban MMF, a na prijedloge da Sabor zaključcima zamrzne izmjene nekih zakona uzvratio je da bi MMF tražio upravo zakonske izmjene čije se zamrzavanje traži.
Pročitajte i ovo
Umanjili prvi udar krize
Nema jasnu strategiju, ali MMF pohvalio Vladu
Šuker: Rebalans proračuna nikada nije bio rađen u težim uvjetima
'Svi koji su protiv reformi i dalje će biti protiv reformi i, prema tome, nemojmo govoriti da bi Sabor trebao donijeti neke zaključke kojim bi se zamrznula neka stanja u nekoliko sljedećih godina, a znamo da bi, kad bi sklopili neki od aranžmana s MMF-om, jedan od zahtjeva bio upravo promjena zakonskih odredbi čije se zamrzavanje traži. Postavlja se pitanje što bi od toga dobili oni koji to predlažu', ocijenio je Šuker.
Upozorio je i da bi MMF mogao tražiti i 'određenu promjenu što se tiče monetarne politike', a smatra i da 'neki neodgovorno otvaraju ta pitanja i stvaraju klimu kao da je u Hrvatskoj kaos, iako sve svoje obveze iz proračuna izvršavamo na vrijeme.
>> Kosor: Ne treba nam MMF
>> 'Hrvatskom gospodarstvu MMF ne može pomoći'
Dodao je i da podaci iz izvješća o izvršenju proračuna 'šalju i upozoravajuće signale', zbog čega je nužno u idućem razdoblju raditi na jačanju prihodovne strane proračuna i otvoriti prostor za domaće i strane investicije.
Šuker je ponovio podatke koje je jučer predstavilo Ministarstvo financija, da su prihodi državnog proračuna u prvih osam mjeseci ove godine iznosili 70,8 milijardi kuna, dok su rashodi izvršeni u iznosu 79,4 milijardi kuna, pa je deficit proračuna u osam mjeseci iznosio 8,6 milijardi kuna. Protiv dolaska MMF-a je i premijerka Jadranka Kosor, koja kritike tumači kao dokaz nestrpljivosti zbog primicanja izborne godine.
Neki neodgovorno otvaraju pitanja promjena monetarne politike, rekao je ministar Šuker
'Približavamo se izbornoj godini, a izbori će biti na samom kraju 2011. Neki su nestrpljivi i ne mogu to dočekati, ali mi smo strpljivi i nastavit ćemo strpljivo raditi', poručila je premijerka.
Vlada je sa sjednice Saboru uputila i tri zakonska prijedloga iz područja pravosuđa, Prijedlog izmjena Zakona o sudovima, Konačni prijedlog zakona o Državnom sudbenom vijeću te Konačni prijedlog izmjena Zakona o državnom odvjetništvu. Ti bi zakoni, po riječima ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića, trebali osigurati jačanje neovisnosti sudaca i državnih odvjetnika te povećati transparentnost kriterija za napredovanje sudaca. Jača se uloga i pozicija DSV-a i uvodi nov pristup edukaciji sudaca.
Vlada je s tri na pet kuna povećala vrijednost boda za izračun tarife za utvrđivanje vrijednosti iznosa naknade za pružanje primarne i sekundarne pravne pomoći za 2010.
Bošnjaković je objasnio da je sadašnja vrijednost boda preniska i destimulirajuća, a da će tarifa za besplatnu pravnu pomoć ubuduće biti u visini polovice odvjetničke tarife. Naglasio je, međutim, da takvo povećanje neće opteretiti državni proračun, jer tu naknadu u konačnici plaća stranka koja je izgubila spor. (Hina)