'Nadam se da ćemo kroz istragu i razgovore s niže rangiranim izvršiteljima doći do onih koji su dirigirali procesom pljačke gospodarstva', odgovorio je Mesić na upit novinara očekuje li otkrivanje 'dirigenata' iz akcije Maestro.
Pročitajte i ovo
'Veliki maestro'
Odvjetnici traže oslobađajuću presudu
'Veliki maestro'
Petlevskog puštaju, Matanović jedini 'maestro' koji ostaje u pritvoru
Na zagrebačkom Županijskom sudu danas je počelo suđenje osmorici optuženih iz akcije Maestro koje Uskok tereti za davanje i pružanje mita i gospodarski kriminal.
Predsjednik Mesić danas je u Kutini, zajedno s ministrom financija Ivanom Šukerom, u prigodi Dana grada, razgovarao i s kutinskim gospodarstvenicima te su zajedno posjetili tvrtku SELK i kutinsku Petrokemiju.
>> Maestro: Optuženi se ne osjećaju krivima
Odgovarajući na pitanja novinara o gospodarskoj situaciji u Hrvatskoj i proračunu za iduću godinu, predsjednik Mesić je rekao kako proračun za iduću godinu treba imati razvojnu komponentu 'koja će nam omogućiti da prebrodimo financijsku krizu što prije i uđemo u mirne vode'.
Državni vrh odlučio je krenuti u akciju Maestro, jer Uniji želi pokazati kako se bori protiv korupcije
Ministar Šuker rekao je kako će u skladu s mogućnostima dio kapitalnih investicija ostati jer, kako je rekao, bez njih ne bismo imali pozitivan gospodarski rast. 'Bitno je da gospodarski rast ne bude negativan', naglasio je Šuker.
Dodao je kako u ovom trenutku niti jedna država u svijetu ne planira veliki gospodarski rast te kako će i hrvatska Vlada proračunom za iduću godinu poslati poruku da 'steže remen', a prema tome će se, rekao je, onda morati ponašati i ostali, od općina, gradova do javnih poduzeća.
'Ako svi odradimo svoj posao, hrvatsko gospodarstvo neće osjetiti ekonomsku krizu koja drma cijeli svijet', rekao je Šuker.
Upitan o Družbi Adria u kontekstu današnjeg predstavljanja energetske strategije, predsjednik Mesić rekao je kako Hrvatska mora inzistirati na osiguranju energenata jer će samo tako osigurati svoj razvoj. Istaknuo je kako u tom smislu Družba Adrija osigurava najvažniji energent, naftu, te dodao kako je potrebno osigurati i druge energente. Država ne smije biti vezana na samo jedan izvor eneregije, rekao je Mesić i dodao kako je potrebno ići i s LMG-om te raditi na eksploataciji svojih potencijala u fosilnim gorivima.
Obrana u slučaju 'Maestro' tvrdi da je riječ o 'manekenskom postupku'
Na suđenju bivšim potpredsjednicima Hrvatskog fonda za privatizaciju Josipu Matanoviću i Robertu Peši USKOK je predložio ispitivanje 40-ak svjedoka te preslušavanje ili čitanje transkripta tajnih snimki nastalih prije njihova uhićenja, dok obrana tvrdi da je riječ o 'manekenskom suđenju' kojim Hrvatska Europskoj uniji želi pokazati da se bori protiv korupcije.
'Državni vrh odlučio je krenuti u akciju Maestro, jer Uniji želi pokazati kako se bori protiv korupcije', kazao je Matanovićev odvjetnik Branko Šerić. Dodao je da se ovim slučajem 'želi zataškati sav mulj nastao u privatizaciji', odnosno sve ono što je država napravila, a nije trebala.
Nakon pojavljivanja na optuženičkoj klupi svih osmero optuženika kazalo je da nisu krivi niti po jednoj točki USKOK-ove optužnice, a Peša je čak ustvrdio da optužnicu ne razumije, jer ga se tereti za stvari koje nije mogao napraviti.
Zajedno s braniteljima još nekih optuženika Šerić tvrdi i da su tako zvani USKOK-ovi pouzdanici Joško Kuzmanić i Mihail Mošnogorski, iz čijih je iskaza proizašao veći dio optuižnice, zapravo bili 'agenti provokatori'. Kažu da bi u pozadini akcije 'Maestro' moglo biti i 'pranje ruskog novca', ističući da će sve dokazati tijekom suđenja, zajedno s tvrdnjama da je čitava optužnica posljedica nezakonitog prisluškivanja.
U nizu dokaznih prijedloga obrana je predložila da se kao svjedoci ispitaju potpredsjednik Vlade Damir Polančec te istarski župan Ivan Jakovčić, dok je USKOK, kao i u istrazi predložio ispitivanje predsjednika Fonda Grge Ivezića.
O svim bi dokaznim prijedlozima sud trebao odlučiti do sutra, kada se nastavlja suđenje u jednoj od najvećih hrvatskih korupcijskih afera.
Sudsko vijeće pod predsjedanjem Ivane Kršul trebalo bi odlučiti i o prijedlogu obrane da se trojica od osmero optuženika - Matanović, Peša i Igor Petlevski (šef službe prodaje nekretnina HFP-a) puste iz pritvora i brane sa slobode.
Sud je, inače, prvog raspravnog dana odbio prijedlog obrane da se razdvoji suđenje Petlevskom, odvjetnici Asji Piplović i njezinom pomoćniku Mladenu Jandričeku, kao što je ranije odvojen postupak trećem potpredsjedniku Fonda Ivanu Gotovcu i poduzetniku iz BiH Svjetlanu Staniću.
Nakon pojavljivanja na optuženičkoj klupi svih osmero optuženika kazalo je da nisu krivi niti po jednoj točki USKOK-ove optužnice, a Peša je čak ustvrdio da optužnicu ne razumije, jer ga se tereti za stvari koje nije mogao napraviti.
Bivše potpredsjednike HFP-a Matanovića i Pešu te još šestero suoptuženih tereti se za malverzacije s prenamjenom zemljišta Ciglane Nin, prodajom dionica hotela Živogošće i Podgora, pretvorbom Osječke pivovare i procjenom zemljišta Badela.
Uz dvojicu bivših potpredsjednika Fonda, Petlevskog, Asje Piplović i Jandričeka na optuženičkoj klupi našli su se i viši savjetnik u službi prodaje nekretnina HFP-a Darko Mrkonjić, osječki poduzetnik i profesor tamošenjeg Ekonomskog fakulteta Mane Medić te odvjetnik Juraj Parazajder.
Osim za primanje i davanje mita USKOK ih tereti za pomaganje u primanju mita, izdavanje i neovlašteno pribavljanje poslovne tajne, udruživanje za počinjenje kaznenih djela, zlouporabe položaja i ovlasti, te pomaganje i poticanje na te zlouporabe.