Astronauti pomakli robotiziranu ruku na ISS-u
Astronauti su prvi put isprobali najnoviji dio opreme na Međunarodnoj svemirskoj postaji tijekom vrlo uspješnog i ograničenog testa.
Članovi posade raketoplana Discovery Akihiko Hoshide i Karen Nyberg pomakli su dva od šest djelova robotizirane ruke japanskog laboratorija Kibo pažljivo izvodeći nekoliko pokreta.
Pročitajte i ovo
Cijela 10 metara duga ruka bit će dopremljena nakon što Discovery idućega tjedna napusti stanicu.
No, neće se koristiti sve dok se iduće godine u orbitu ne lansira treći i posljednji dio milijardu dolara vrijednog laboratorija - 'nadstrešnica' za vanjske pokuse i druga, manja robotizirana ruka.
Nakon što su Hoshide i Nyberg isprobali opremu, Hosnide je poručio što Kibo znači za Japan.
'Ovo je velika prekretnica. Sada imamo svoj dom u svemiru', rekao je.




Obavijesti uključene


