Procjenjuje se da od svake od tih bolesti u Hrvatskoj boluje oko 60 tisuća osoba.
Pročitajte i ovo
Kriza u Francuskoj
Macron se obratio javnosti prvi put nakon pada vlade: Otkrio je kad će imenovati novog premijera
80 eura
Vlada umirovljenicima obećala božićnicu, a oni poručili: "Da daju i više, nije dovoljno!"
Hrvatska udruga liječenih i oboljelih od hepatitisa Hepatos pokrenula je tim povodom informativno-edukativnu kampanju u sedam gradova koja će trajati do kraja svibnja.
U subotu, 17. svibnja na gradskim trgovima u Dubrovniku, Splitu, Zadru, Rijeci, Puli, Osijeku i Zagrebu bit će postavljeni prigodni štandovi na kojima će građani moći dobiti brošure i informirati se o hepatitisu i njegovim posljedicama. 19. i 20. svibnja bit će organizirano testiranje zaposlenih u gradskim i županijskim poglavarstvima, a 28. svibnja testiranje zastupnika u Hrvatskom saboru.
Hepatos je uputio i 12 zahtijeva Vladi namijenjenih borbi protiv virusnih oblika hepatitisa B i C, koje je izradio Svjetski savez za hepatitis, a njihovo prihvaćanje traži se do 2012. godine.
Zahtjevi se odnose na poboljšanje položaja oboljelih od hepatitisa budući da je tim virusima u svijetu zaraženo, prema procjenama, 500 milijuna ljudi, odnosno jedna od 12 osoba. Svjetski save za hepatitis također smatra da nema dovoljno svjesnosti i političke volje za hvatanje u koštac s tim bolestima.
Testiranje i rana dijagnoza, osmišljenim tzv. screenig programom, može značajno smanjiti širenje hepatitisa C, povećati šanse za izlječenje i time izbjeći skuplja liječenja, kao što je transplantacija jetre ili liječenje u terminalnoj fazi.
Svjetska zdravstvena organizacija prognozira da će se razmjeri epidemije vidjeti tek 2025. godine, kada se očekuje njezin vrhunac. Donositelji političkih odluka ne bi trebali ignorirati posljedice zaraze hepatitisa i utjecaj na proračun hrvatskog zdravstva, smatraju u Hepatosu.