Četiri švicarska liječnika hitne službe osmislila su novi koncept medicine XXI. stoljeća "Medical Family Office" (MFO) koji omogućuje putovanje kao da vas prate liječnik i ljekarnik.
Olivier Girardin u četvrtak je u Ženevi predstavio tu personaliziranu hitnu uslugu za bogatu klijentelu. Potrebno je platiti 13.000 švicarskih franaka (10.800 eura) godišnje za pravo na tu uslugu, koja pretplatnika dovodi u vezu 24 sata na dan, 7 dana tjedno s jednim od četiri liječnika hitne službe koji ima uvid u njegov medicinski karton.
Girardin je rekao da pregovara s osiguravajućim kućama i privatnim bankama. Procedure medicinske pomoći na udaljenost postoje već za pomorce i istraživače. On je objasnio da njihovi klijenti zahtijevaju tri stvari: medicinsku sigurnost, mogućnost poziva 24 sata dnevno i brzu uslugu, nastavio je.
Do sada MFO ima 25 pretplatnika, multimilijunaša i vrhunskih sportaša. "S između 80 do 100 pretplatnika postići ćemo ravnotežu u odnosu na ulaganja, a potencijal nam je između 300 i 400 pretplatnika", precizirao je i nije isključio prihvatljiviju ponudu tog koncepta široj publici, kada se MFO uhoda.
Pročitajte i ovo
Dan treći
Neki su morali obustaviti štrajk: "Primili smo silne prijetnje. Radili smo dan i noć i pljeskalo nam se, a sada se na nas ide đonom"
Kaos u zdravstvu
Uoči masovnog štrajka: Evo koji KBC poziva pacijente na pretrage, a koji najavljuje poteškoće u radu
>> U KBC Zagreb stigao stent koji liječi krvne žile
Pretplatnik treba napraviti sistematski pregled, a njegovi podaci se pohranjuju u računalu. Liječnici mu predaju personalizirani kovčeg s lijekovima koje bi mogao zatrebati bilo gdje na putu. U kovčegu su također i instrumenti za mjerenje vitalnih parametara, što omogućuje liječniku s druge strane žice da odredi dijagnozu i predloži liječenje lijekovima iz kovčega.
Dr. Philippe Dussoit, jedan od četvorice liječnika koji svi rade u Hopital de La Tour u Ženevi, istaknuo je da se broj putnika po svijetu utrostručio posljednjih 30 godina. Statistički, svakom sedmom putniku zatrebaju njihove usluge, a reagirati treba brzo kako medicinski problem ne bi pokvario put.
Dr. Francis Meier, jedan drugi liječnik iz tog programa navodi da se u kovčegu nalazi i jod, za slučaj nuklearne nesreće poput one u Fukushimi, zubarska torbica s opremom za popravak mosta, kao i lijekovi za zaustavljanje krvarenja iz nosa. U slučaju problema koji zahtijevaju hospitalizaciju ili put doma, tvrtka sve preuzima, ali ti troškovi nisu uračunati u pretplatu.
2008. je godine, tijekom šeste jedriličarske regate samaca oko svijeta bez stajanja, Vendee Globe, liječnik Jean-Yves Chauvele testirao novu opremu za preglede na daljinu kako bi ih zatim prenio u "stvarni svijet". (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook