Na natječaj koji je otvoren od 15. do 25. svibnja mogu se javiti svi stariji od 18 godina koji puše najmanje godinu dana. Od prijavljenih se očekuje suzdržavanje od pušenja četiri tjedna, od 25. svibnja do 22. lipnja, a najsretniji natjecatelj bit će nagrađen s potrošačkom karticom od 10.000 kuna, sponzora JohsonŽJohnson S.E. d.o.o., najavila je danas na
konferenciji za novinare predsjednica Povjerenstva za borbu protiv pušenja Ministarstva zdravstva Vlasta Hrabak-Žerjavić
Pročitajte i ovo
vrijednost 31,45 milijuna eura
MUP nabavlja 282 tisuće plinskih maski za odrasle i djecu: Zna se i zbog čega
izmanipulirali dva javna natječaja
EPPO podignuo optužnicu protiv četiri osobe u aferi sortirnica: Objavili za što ih se tereti
Prijaviti se može putem pristupnice objavljene na web stranici
Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo www.hzjz.hr te u sutrašnjim dnevnim novinama - "Večernjem listu" i "Jutarnjem listu". Popunjena prijavnica treba stići na adresu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo do 25. svibnja.
Nakon četiri tjedna suzdržavanja od pušenja, izvlačit će se sretni dobitnik. On će pismenom izjavom potvrditi da se suzdržao od pušenja, a izjavu će dati i njegov svjedok kojeg će navesti prilikom prijave za natječaj. Biokemijskim testom utvrdit će se da se izvučeni dobitnik zaista suzdržao od pušenja, rekla je Hrabak-Žerjavić. Javno izvlačenje dobitnika bit će 27. lipnja u HZJZ-u, a dodjela nagrade bit će 6. srpnja.
Istaknula je da je ovo prvi put u Hrvatskoj organiziran natječaj na nacionalnoj razini. Međunarodni natječaj "Prestani pušiti i pobijedi" održava se svaku drugu godinu, održan je sedam puta, u Hrvatskoj šest, a Svjetska zdravstvena organizacija potaknula je zemlje da i same organiziraju natječaj u onim godinama kada nije organiziran na globalnoj razini, rekla je Hrabak-Žerjavić.
Rekla je da je u šest godina organiziranja međunarodnog natječaja u Hrvatskoj, iz godine u godinu sudjeluje sve više ljudi, a za posljednji se procjenjuje da je sudjelovalo nešto manje od milijun ljudi. Međunarodni pokazatelji su da je uspješnost, odnosno prestanak pušenja od 12 do 25 posto.
Prema istraživanju iz 2003. u Hrvatskoj je 27,4 posto odraslih osoba, starijih od 18 godina koji puše. Hrvatska je tako na sredini ljestvice, Albanija je na prvom mjestu sa 39 posto pušača, dok Švedska ima 16,9 posto odraslih pušača.
U Hrvatskoj je pušenje na prvom mjestu, s 15,8 posto čimbenika rizika za obolijevanje, za prijevremeno umiranje i onesposobljenost uslijed bolesti, i to ispred povišenog krvnog tlaka, alkohola i ostalog.
Pušenje je glavni čimbenik rizika za čitav niz bolesti. Pušači su
podložniji zloćudnim bolestima, krvožilnom bolestima i bolestima dišnog sustava, a udisanje duhanskog dima itekako ugrožava i nepušače.
Prestanak pušenja je zbog toga najbolja zdravstvena odluka i za pušače i za njegovu okolinu, poglavito djecu, istaknula je Hrabak-Žerjavić.
Ravnatelj HZJZ-a Željko Baklaić rekao je da je ta inače međunarodna akcija "Prestani pušiti i pobijedi" u potpunosti je zaživjela u Hrvatskoj, a njeno održavanje na nacionalnoj razini kako bi se mogla održavati svake godine kvalitetan je iskorak u promociji zdravlja.