Riječ je o prvoj studiji koja se bavila proučavanjem djelotvornosti nekog zakona, a njezini su rezultati uznemirili liječnike koji tvrde da se mora učiniti mnogo više kako bi se što više smanjile štetne posljedice sunčanja u solariju.
Pročitajte i ovo
Ostao u šoku
Strašno iskustvo: "Šogor me zvao jer ne zna hrvatski, trebao je pomoć, a ona se sunčala u autu..."
Foto: I poznati kiksaju s ružnim tragovima od (ne)sunčanja
poljupci za rođendan
Župan Petry danas podnosi ostavku? "Nelagodno se osjećam"
0:08
14
OTPAD U GOSPIĆU
FOTO/VIDEO Pogledajte kako se HDZ-ov župan zabavlja uoči izvanredne sjednice Sabora
Klimatski fenomen
Događaj bez presedana: Dolazi najjači El Niño u povijesti, a 2027. bit će najtoplija godina dosad
'U osnovi postoje saloni u kojima su tinejdžeri izloženi kancerogenim tvarima', upozorio je Jeffrey Sosman, istraživač sa sveučilišta Vanderbilt koji se bavi proučavanjem melanoma i koji nije bio uključen u novu studiju.
Melanom je najopasniji oblik raka kože i povezan je s opekotinama od sunca nastalim u djetinjstvu.
Prema procjenama 30 milijuna Amerikanaca posjećuje 25.000 solarija, pokazala je Udruga solarija koja tvrdi da sunčanje u solariju, ako se provodi kako treba, može poboljšati zdravlje.
Solariji su naročito popularni kod djevojaka i mladih žena, a čak svaka treća djevojka posjećuje solarij, pokazale su neke studije. No, istraživač upozoravaju da bi stopa mogla biti još viša među studenticama.
Broj melanoma u Sjedinjenim Državama sve se više povećava. Nije, međutim, jasno ima li ikakvu ulogu u tome pojačano korištenje solarija, ali osobe koje u solarije počnu odlaziti u mlađoj dobi imaju povećan rizik za melanom, upozoravaju znanstvenici. Ako se otkrije u ranoj fazi, ta je bolest izlječiva.
Dvadesetak država u SAD-u sada ima neku vrstu zakona kojim se sprječava odlazak maloljetnika u solarije, a svaki od njih dopušta korištenje solarija mladima uz dozvolu roditelja. Stroža zabrana postoji jedino u Kaliforniji gdje je korištenje solarija zabranjeno mlađima od 14 godina.
Studiju je objavio časopis Cancer, a financirala ju je tvrtka Neutrogena koja proizvodi kozmetičke preparate za njegu kože.
Za nedjelotvornost zakona, upozorava Vilma Cokkinides iz Američkoga društva za borbu protiv raka, kriva je njegova neodgovarajuća provedba. Međutim, u studiji koja je obuhvatila više od 1100 mladih u dobi od 11 do 18 godina, istraživači nisu postavili pitanje je li djeci ikad uskraćen ulazak u solarij.