Projekt 'žive knjižnice' je osmislio Sarajlija Emir Handžo. Ljudi-knjige, koji se mogu posuditi, predstavljaju se svojim imenom i pričaju svoju životnu priču. Prije susreta s njima, korisnici mogu prelistati online katalog i unaprijed odlučiti koju životnu priču žele slušati. Čovjek-knjiga se može posuditi jednom mjesečno.
Članovi 'Lebende Menschenbibliotek' mogu na primjer čuti priču Habiba iz Kurdistana, Paolin iz Kameruna, Fazel iz Afganistana ili Zlate iz BiH. Mogu se postavljati i dodatna pitanja. 'U svakodnevnom životu još uvijek postoje granice u glavama naših susjeda i smatram da je ovaj projekt jedan mali doprinos za više međuetničke tolerancije, za više međusobne komunikacije i za razvijanje interkulturalnog dijaloga. Želimo pokazati javnosti kulturne raznolikosti naših sugrađana i hoćemo zaštiti pravo i slobodu marginaliziranih grupa koje su u mainstream-medijima veoma često prikazivane u negativnom smislu', rekao je Handžo za Deutsche Welle.
On u Innsbrucku živi od 1993. godine i kaže da u Austriji umjesto sa strancima uglavnom priča o strancima, što je, dodaje, pogrešno. Projekt 'žive knjižnice' austrijskoj je javnosti prvi put predstavljen 2008. godine. Ljudi-knjige tada su čitateljima bili na raspolaganju pet dana za reom i to na pet različitih lokacija u gradu. Na početku im se ljudi nisu usuđivali prići, no s vremenom je posjetitelja bilo sve više.
Dogradonačelnica Innsbrucka Christine Oppitz-Ploerer je objasnila da ovim projektom žele postići upoznavanje sugrađana i rušenje sterotipa, ali i očuvati socijalni mir. Projekt će se provoditi u još dva grada u pokrajini Tirol.
-
potrebne mjere
Iz Bruxellesa stiglo upozorenje za četiri članice eurozone, među kojima je i Hrvatska! Tiče se proračuna
-
Nova karta
Sprema se novi rat! Vojske su već na granici, spominje se sveto tlo, a sve je počelo jednim otkrićem
-
Izbori su sve bliže
Mijenja se Zakon o doplatku za djecu: Pogledajte promjene i kada stupaju na snagu