OSTAVITE VAŠE KOMENTARE NA TEMU DANA NA FACEBOOKU I TWITTERU, A NAJZANIMLJIVIJE ĆEMO PROČITATI U VIJESTIMA NOVE TV U 17 SATI I U DNEVNIKU NOVE TV U 19 I 15.
Hrvatima baš i nije u krvi prosvjedovanje, barem ne na trgovima ili ulicama. Ipak u posljednjih nekoliko godina bilo je nekoliko prosvjeda, od kojih ih je svega nekoliko izazvalo promjene.
Jedan od njih svakako je prosvjed radnica Kamenskog koje su u rujnu prošle godine započele štrajk glađu nakon što pet mjeseci nisu primile plaću, a svaki dan su dolazile na posao i radile. Pokrenule su zahtjev za stečajem, ali je on naravno 'zapeo' na Trgovačkom sudu. Štrajk glađu prekinule su nakon osam dana, jer im je u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva obećano da će dobiti socijalnu i drugu pomoć koja će im omogućiti preživljavanje do rješenja njihovog problema. Nakon toga započele su opći štrajk, a održale su i nekoliko prosvjeda u gradu i ispred Trgovačkog suda. Oko tri tjedna kasnije zagrebački Trgovački sud donio je odluku o pokretanju stečaja tvornice Kamensko. Iskazi dani na ročištu pokazali su kako su dugovi tvornice veći od 80 milijuna kuna.
Jedan od većih zabilježenih prosvjeda bio je onaj za Varšavsku ulicu u Zagrebu. Održan je krajem srpnja prošle godine, a neslavno je završio. Brojni prosvjednici privedeni su u policijske postaje gdje su dobili osam dana zabrane pristupa Varšavskoj ulici, a građevinski radovi, koji su izazvali prosvjede, su nastavljeni.
Prosvjede su u nekoliko navrata najavljivali i radnici brodogradilišta, a posljednji od njih je održan krajem studenog prošle godine. Radnici Brodosplita okupili su se pred vratima brodogradilišta i najavili masovni štrajk ukoliko se ne ukine zabrana proizvodnje novih brodova. Radnici su tažili promjenu zakona prema kojem mogu proizvoditi samo onoliko brodova koliko je zatraženo u narudžbama. Tražili su i da ih posjeti Jadranka Kosor, ali ih je umjesto toga posjetio ministar Đuro Popijač. Štrajkali su glađu u rujnu prošle godine i radnici Salonita, te splitske željezare.
Na Trgovački sud u Splitu jučer je stigao zahtjev HEP-a za pokretanje stečaja nad splitskom Željezarom. Nakon dvije godine borbe, prosvjeda i štrajkova glađu, radnici i sindikalisti splitske željezare prihvatili su da nema drugog rješenja i odlučili pokrenuti stečaj. Smatraju da će se na taj način ponovno moći pokrenuti proizvodnja, budući da potencijalni kupci nisu htjeli kupiti Željezaru u sadašnjem stanju.
Zabilježeno je i nekoliko pokušaja prosvjedovanja na Markovu trgu, ali svi su, otkako je tamo zabranjeno prosvjedovanje, neslavno završili već na vrhu Radićeve ulice, odakle je policija vratila prosvjednike na Trg bana Jelačića.
Posljednjih su dana aktualni prosvjedi podrške vukovarskom branitelju Tihomiru Purdi, no i tu su interesne skupine podijeljene. Dok jedni prosvjeduju 17 braniteljskih udruga održalo je konferenciju za novinare na kojoj su istaknuli kako nikako ne podržavaju masove prosvjede.