OSTAVITE SVOJE KOMENTARE NA FACEBOOKU I TWITTERU, A NAJZANIMLJIVIJE ĆEMO PROČITATI U VIJESTIMA NOVE TV U 17 SATI.
Pročitajte i ovo
čarobnjaci preživljavanja
Ova žena treba čudo da bi preživjela: "Žao mi je Anka, vidimo da radite samo desnom rukom"
Beskućnici u Zagrebu
Koliko ih ima, nitko pouzdano ne zna, no nisu svi zaboravili na njih: Iz Grada pozivaju da se jave za pomoć
Prihvatilišta i prenoćišta, kojih je trenutačno 13 u Hrvatskoj, ne mogu prihvatiti oko 1.000 osoba bez smještaja, a niz gradova još uvijek nema nikakve prostore predviđene za tu namjenu.
Procjene govore da osim beskućnika više tisuća hrvatskih građana boravi u neadekvatnim uvjetima poput brodova, kamp kućica, bez struje i vode, u podrumskim stanovima i garažama, kaže predsjednik Hrvatske mreže za beskućnike u Drago.Lelas.
Velik broj beskućnika nema prijavljeno prebivalište pa zato ne mogu ostvariti niz prava, od prava glasa do prava na korištenje pučke kuhinje, smještaja u prihvatilište i socijalnu pomoć.
Svjetski dan beskućnika
Na letku koji su danas organizatori dijelili, između ostalog, ističe se i da rezultati istraživanja pokazuju da su uzroci beskućništva u većoj mjeri socio-ekonomske prirode, a u manjoj mjeri rezultat osobnih karakteristika. Beskućnici su stigmatizirani pa zato teže pronalaze i zadržavaju posao, ostvaruju prava te uspostavljaju socijalne kontakte.
Svaki se peti Hrvat smatra siromašnim, što je gotovo 20 posto stanovništva Lijepe naše. Sve su punije i pučke kuhinje. U isto vrijeme, paradoksalno, bacamo gotovo stotinu kilograma hrane godišnje.
Prema UN-ovoj definiciji, siromašnima se smatraju osobe koje su odreknute načina života, komfora i dostojanstva, koji se smatraju normalnim u društvu u kojemu žive.
Kako vi pomažete siromašnima?
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook