Iako bi sve do nedavno uspoređivanje Googlea i Microsofta izgledalo kao „konačno svetogrđe“, priča dobiva neodoljive obrise one koja je upravo Microsoft gurnula u ulogu „lošeg dečka“, što se sada događa – Googleu.
Pročitajte i ovo
Endgame
U velikoj međunarodnoj operaciji razbijena "proizvodna traka" kibernetičkog kriminala
10. godišnjica ulaska
Dan Europe proslavljen kroz sport: "Slavimo zajedništvo i solidarnost, sve ono što EU je"
zračni udari
Amerika izvela nove napade na Iran
POGODIO SVE BROJEVE
Netko je večeras postao bogatiji za čak 87 milijuna eura!
VREMENSKA PROGNOZA
Prženje se nastavlja, ali stiže i promjena: Pogledajte kada točno prestaje toplinski val i gdje prijeti olujno nevrijeme
Otprilike, banalizirano i pojednostavljeno, stvari se razvijaju na sljedeći način; prvo ste novi, pa u kratkom roku ogroman broj na globalnom polju tehnoloških noviteta postane oduševljen onime što nudite, zatim postanete „dio svačijeg života“, pa se transformirate u rutinu o kojoj više nitko ne razmišlja, sljedeća faza nosi kritike, prigovaranje i isticanje nedostataka, a onda se, tko zna gdje, kako i kada sve „prelomi“ i odjednom postanete sinonim za – bahatog monopolistu. Oni nešto stariji, koji se sjećaju početaka Microsofta vjerojatno će potvrditi ovakav „scenarij“, jer u trenutku kada je Bill Gates zagazio na tržište s mitskim Windowsima 95 koji su ponudili prvi operativni sustav s grafičkim korisničkim sučeljem „ekipa“ je bila oduševljena i svi su „voljeli Microsoft“.
Godine koje su stigle nakon toga nosile su za društvo iz Redmonda streloviti uzlet, ali i prvo mjesto na listi najomraženijih svjetskih kompanija. I koliko god Microsoft bio dobar, rastao je broj onih koji su ga tretirali „velikim i zlim“, koliko god Gates bio filantrop i altruistički iskrcavao milijune i milijune američkih dolara za humanitarne svrhe, putem je Microsoft sve više i više postajao „trn u oku“ ogromnom broju IT korisnika. Istina, bilo je tu „grešaka u koracima“ (a tko ih nema?), bilo je tu bahaćenja, bilo je i monopolizma, ali u pravilu se kupovala priča o „lošem Microsoftu“ bez da se detaljnije analiziralo što je to što ga čini lošim. A jednom, to znamo svi, kada se lavina zakotrlja, zaustavljanje izgleda poput nemoguće misije. I da, Microsoft je postao oličenje „zla, bahatosti i surove trke za profitom“...
Google? Otprilike, ista priča, isti put, iako na nekim drugim „meridijanima i paralelama“ IT sektora, bez obzira što, objektivno, Google i Microsoft nikada nisu bili izravni konkurenti, osim u smislu zgrtanja milijardi. Kada se pojavio Google, prvo je bio zanimljiv, onda su ga dočekali kao „spasitelja i Mesiju“, očekivanja su bila da konačno detronizira „bezobrazni Microsoft“, što i nije baš ispravna vizija, jer, ponavljam, Google nije nudio ono što je nudio Microsoft i obrnuto. Da, Microsoft je imao svoj pretraživački servis, iako mu to nikad nije bio esencijalni dio poslovanja, ali opet je Google doživljen kao „spas od zla“ i takav je opći stav trajao poprilično dugo. Zapravo, toliko dugo dok Google nije postao – prevelik.
Danas je, realno, priča na suprotnoj strani ulice, Google više nije dobar, Google više ne obožavaju svi, Google je sve češće u sudskim parnicama, sve se češće priča o njegovom monopolu, bahatosti, gramzljivosti, ogromnom profitu... Google je, kolokvijalno rečeno, postao Microsoft modernog doba. Jer, upravo ono što su zamjerali Microsoftu, danas zamjeraju Googleu, iako se ne radi o tehnički istim stvarima, bit je gotovo pa ista. Sve je krenulo od „zakona o pravu na zaborav“, koji je donijela Europska unija, koja je potom zatražila „cijepanje Googlea“, posljednji u nizu zahtjeva koji želi EU odnosi se na „pravo na zaborav“, ali ne više samo na području EU nego globalno. Uglavnom, Google je s vremenom toliko narastao da je počeo – smetati.
Usporedno s „maltretiranjem“ koje mu gotovo na dnevnoj bazi nudi EU, Google je izgubio mjesto zadane tražilice u Mozilla Firefoxu, sada je isto najavio i Apple, koji će izgleda umjesto Googlea kao „defaultni“ pretraživački servis odabrati Bing. Sve to, naravno, znači gubitak profita za Google, a upravo u tome mnogi vide i poantu „natezanja“ s Europskom unijom. Jer, procjene su da će Google radije platiti nagodbe koje se mjere u milijardama nego sve više i više gubiti tržište. Poanta priče je, kao i uvijek, u novcu, ali i ne samo tome. Dobri ste, simpatični, imate status „borca za pravicu“ sve dok ne postanete preveliki, bahati i ne zarađujete sume od kojih vam se vrti u glavi. Naravno, nitko ne može amnestirati Google koji je u posljednje vrijeme počeo „divljati“ s raznim servisima koji će se naplaćivati, ali sve i da nije tako, vjerojatno bi se dogodilo isto.
I zato danas možemo povući znak jednakosti između Microsofta nekada i Googlea sada. Putovanje od „predvodnika novog svjetskog poretka i prosperiteta“ do „bezobraznog kapitaliste koji gazi sve pred sobom“? Tako nekako, tako nekako...
Foto via Flickr