Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Znanost u džepu

Doznajte kako vaš smartphone možete pretvoriti u detektor kozmičkih zraka

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Uskoro će rastuće sposobnosti pametnih mobitela biti unaprijeđene do granice kad će moći bez problema otkrivati i kozmičke zrake, baš kao što to čine i miltimilijunski visokotehnološki opservatoriji.

Projekt DECO (Distributed Electronic Cosmic-ray Observatory) zapravo je jednostavna aplikacija za Android sustav (trenutno), koja pametni mobitel pretvara u detektor čestica svjetlosti koje nastaju kad kozmičke zrake udare u Zemljinu atmosferu.

Pročitajte i ovo Objava dobitnika Nobelove nagrade za fiziku (Foto: screenshot AP) OBJAVIO ŠVEDSKI INSTITUT Dodijeljena Nobelova nagrada za fiziku: Ove godine dijelit će je troje znanstvenika Turnir mladih prirodoslovaca (Foto: Dnevnik.hr) Budućnost Hrvatske Natjecanje na zagrebačkom FER-u okupilo mlade genijalce: Najbolji među njima odlaze na turnir u Gruziji

"Aplikacija u osnovi pretvara mobitel u detektor čestica visoke energije. Koristi iste principe kao i pravi veliki eksperimenti", ističe Justin Vanderbroucke, asistent profesora Sveučilišta Wisconsin na odjelu fizike i istraživač pri Centru WIPAC (Wisconsin IceCube Particle Astrophysics Center), prenosi Science Daily.

Kozmičke zrake su subatomske čestice koje nastaju, pretpostavljaju znanstvenici, u kozmičkim akceleratorima poput crnih rupa ili eksplodirajućih zvijezda. Kad te čestice udare u Zemljinu atmosferu, one stvaraju "tuš" sekundarnih čestica koje se nazivaju muoni.

Kamere pametnih mobitela koriste silicijske čipove koji rade na principu fotoelektričnog efekta, u kojem čestice svjetla ili fotoni, udaraju u površinu silicija i oslobađaju elektricitet. Isti je princip i kod kontakta muona sa silicijem. Kad muoni udare poluvodič koji se nalazi ispod kamere mobitela, oslobađaju elektricitet i stvaraju trag u pikselima kojeg s može zabilježiti, pohraniti i analizirati.

Projekt DECO ima isključivo edukativnu narav, kaže njegov tvorac.

Da biste pretvorili svoj smartphone u detektor kozmičkih zraka, morate skinuti aplikaciju i pokriti leću kamere ljepljivom vrpcom (primjerice duct tape vrpcom) nakon čega mobitel možete postaviti baš bilo gdje na način da mu je ekran okrenut prema gore. Muoni, baš poput X-zraka, prolaze kroz materiju pa je to razlog zašto ih mobitel može otkriti bilo gdje.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene