Nalik sličnim mjestima u Rusiji, kamp je izazvao negativne reakcije u susjednim zemljama, u kojima su još uvijek svježa sjećanja na stradanja u ratovima prije gotovo 30 godina.
Pročitajte i ovo
Pravoslavni Božić
Ovo je pismo zbog kojeg je srpska veleposlanica demonstrativno otišla
Akrap za Dnevnik Nove TV
Vrh Srbije teško optužio hrvatsku tajnu službu, a stručnjak za sigurnost tvrdi: "Vučić koristi prokušanu metodu..."
Ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović priopćio je da je kamp na planini Zlatiboru raspušten "zbog moguće zlouporabe djece i uznemirivanja javnosti".
Predsjednik Aleksandar Vučić ocijenio je da kamp u kojem su djeca u nosila vojne uniforme "nije Srbija budućnosti" i poručio da država takvo što neće tolerirati.
"To nije Srbija budućnosti niti Srbija kakvom se želimo ponositi", rekao je Vučić novinarima.
U logoru na padinama Zlatibora boravilo je ukupno 44 sudionika (34 muških i 10 ženskih) iz Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, u dobi od 12 do 23 godine. Većinom se radilo o djeci vojnih vetarana iz ratova nakon raspada bivše Jugoslavije tijekom 1990-ih.
Prema izvješću Radio-televizije Srbije (RTS) u logoru na Zlatiboru "djeca se u odorama obučavaju za borbu, korištenje pušaka i noževa".
Organizator logora, predsjednik Udruge učesnika oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije Željko Vukelić rekao je kako su ih instruktori iz Rusije i umirovljeni pripadnici srbijanske policije i vojske učili obrambenim vještinama te da u tome "ne vidi ništa loše".
Tvrdi kako je sve po zakonu, puške su gumene, pištolji aluminijski, a najveća pažnja posvećena je preživljavanju i boravku u prirodi.
Postojanju i načinu organiziranja logora usprotivile su se i pojedine stranke i političke organizacije, a za širu javnost sporna je "militarizacija djece".
Za roditelje 44 sudionika ovog logora sudjelovanje njihove djece nije sporno i kažu kako će se "kroz ovaj vid obuke naučiti redu, radu i disciplini". (Hina)