‘Ja, svakako, neću potpisivati akt o razmjeni veleposlanika, dok crnogorska nacionalna zajednica normativno jasno ne bude priznata za manjinu i ne bude joj osigurano autentično predstavljanje u vlasti Kosova’, kazao je Vujanović podgoričkoj agenciji MINA.
Pročitajte i ovo
Sanaderov u Crnoj Gori
Vujanović izrazio uvjerenost da će Hrvatska skoro biti u EU
Mandić nakon 13 dana štrajka glađu u bolnici
Crnogorski predsjednik smatra da prije razmjene veleposlanika s Kosovom treba riješiti otvorena pitanja, kao što su osiguranje povratka na Kosovo izbjeglica iz Crne Gore i priznanja Crnogoraca kao manjine, uz njihovo predstavljanje u vlasti Kosova. Kako se i očekivalo, uspostava diplomatskih odnosa između Podgorice i Prištine, izazvala je burna reagiranja kako u Srbiji tako i u srpskom bloku u Crnoj Gori. Nakon što je Srbija u petak uputila oštru prosvjednu notu Crnoj Gori i povukla svog veleposlanika iz Podgorice na ‘konzultacije’, iz Ministarstva obrane Srbije javljeno je da je odgođen i posjet crnogorskog ministra obrane Bora Vučinića Beogradu, koji je bio planiran za sljedeći ponedjeljak.
Vučinić je sa srpskim ministrom obrane Draganom Šutanovcem trebao potpisati sporazum o razmjeni imovine i dokumenata između dvije države.
U crnogorskom Ministarstvu vanjskih poslova drže da ‘konzultacije’ u Beogradu neće dugo trajati upravo zbog činjenice da je odluka vlade u Podgorici očekivana nakon što je prije više od godinu dana priznala neovisnost Kosova. Izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju, Jelko Kacin, ocijenio je za podgoričke medije da ‘odluka Srbije da uputi prosvjednu notu i povuče veleposlanika u Crnoj Gori radi konzultacija nije dobra i takvi koraci idu na štetu Srbije, ali i cijele regije’. ‘Srbija nekim svojim potezima pokazuje da ne može drugačije nego da kada god napravi korak naprijed, istovremeno napravi i korak nazad’, kazao je Kacin Portalu Analitika. Kacin je istaknuo da se dobrosusjedski odnosi na zapadnom Balkanu moraju razvijati uz poštovanje suvereniteta svih država, jer one same snose odgovornost za vlastitu budućnost i napredak regije.
Srbijansko ministarstvo vanjskih poslova uputilo je u petak oštru prosvjednu notu predstavniku crnogorske vlade u Beogradu zbog odluke vlasti u Podgorici o uspostavi diplomatskih odnosa s Prištinom, te hitno povuklo srbijanskog veleposlanika u Podgorici na konzultacije u Beograd. Beogradski mediji izvijestili su da su Crna Gora i Kosovo u petak uspostavili diplomatske odnose razmjenom pisama ministara vanjskih poslova dviju zemalja, Milana Roćena i Skendera Hysenija. Roćen je, kako se ističe, u pismu kosovskom kolegi izrazio očekivanje da će položaj crnogorske zajednice na Kosovu biti ‘trajno riješen’ i naveo da će istodobno, rješavanjem tog pitanja, početi pripreme za razmjenu diplomatskog osoblja. Crna Gora je 9. listopada 2008. godine priznala neovisnost Kosova, nakon čega je Beograd uskratio gostoprimstvo njezinu veleposlaniku. (Hina)