Obavijesti Video Pretražite Navigacija
'Nije nikakva prijetnja'

Putin izaziva Zapad - svijet je zabrinut zbog njegove odluke

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Na zabrinutost Zapada i Izraela, ruski predsjednik odgovara kako nema razloga za to.

Isporuka S-300 Iranu samo će povećati njegovu agresivnost, rekao je u utorak izraelski premijer Benjamin Netanyahu ruskome predsjedniku Vladimiru Putinu koji ga je uvjeravao da taj sustav nije prijetnja Izraelu, no rusku odluku Njemačka i druge zapadne zemlje drže preuranjenom.

Pročitajte i ovo Ilustracija Vodi se žestoka rasprava Netanyahu pred velikom dilemom nakon iranskog napada: "Napravit ćemo sve što je potrebno" Iran lansirao stotine dronova i projektila na Izrael - 2 Napeto stanje Na nišanu Irana još jedna zemlja: Poručili su da ih pomno prate

Sustav "će povećati agresivnost Irana u regiji i potkopati sigurnost Bliskog istoka", rekao je Benjamin Netanyhu u telefonskom razgovoru s Vladimirom Putinom, prema priopćenju iz njegova ureda.

Ruski predsjednik odgovorio je da s obzirom na taktičke i tehničke karatkeristike "S-300 ima samo obrambenu važnost i nije nikakva prijetnja Izraelu", priopćio je Kremlj.

Iran je početkom mjeseca sa šest svjetskih sila, Njemačkom i pet stalnih članica Vijeća sigurnosti (Rusija, Velika Britanija, Kina, Sjedinjene Države i Francuska) postigao okvirni sporazum o svom nuklearnom programu.

Putin je u ponedjeljak potpisao ukaz kojim ukida rusku zabranu isporuke S-300 Iranu, koja je bila donesena 2010., kao kaznu Iranu zbog nuklearnog programa.

Izrael je nezadovoljstvo izrazio više puta, a zapadne sile smatraju rusku odluku preuranjenom.

"Mi smo na pola procesa", rekao je njemački šef diplomacije Frank-Walter Steinmeier u utorak uoči početka sastanka ministara vanjskih poslova G7 u Luebecku te naglasio: "Preprano je u ovoj fazi govoriti o nagradi".

Razgovori kojima Iran i šest sila trebaju postići konačni sporazum do kraja lipnja trebali bi se nastaviti 21. travnja, što bi vodilo potpunom ukidanju sankcija.

Treba li Putinova odluka zabrinuti svijet?

Rusija i Iran 2007. potpisali su 800 milijuna dolara vrijedan sporazum o isporuci vojne opreme, odnosno projektila S-300, kojima se mogu presretati zrakoplovi ili druge rakete.

Nakon zabrane isporuke tih raketa Teheran se obratio Međunarodnom arbitražnom sudu u Ženevi, tražeći od Moskve četiri milijarde dolara odštete.

I američki državni tajnik John Kerry izrazio je zabrinutost svome ruskom kolegi zbog odluke Moskve da ukine zabranu isporuke raketa Iranu jer bi to moglo značiti kršenje postojećih sankcija Iranu.

SAD i europske zemlje uvele su sankcije objema zemljama - Iranu zbog nuklearnog programa, a Rusiji zbog umiješanosti u ukrajinsku krizu. Uz to, obje zemlje, koje su se dodatno zbližile u posljednjih nekoliko godina na gospodarskom planu, podupiru i režim sirijskoga predsjednika Bašara al-Asada.

Rusko ministarstvo obrane spremno je u kratkom vremenu isporučiti rakete Iranu ukoliko za to dobije zeleno svjetlo, objavila je agencija Interfax, pozivajući se na dužnosnika ministarstva obrane. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene