Vođa Sjeverne Koreje Kim Jong-un posjetio je vojnike i stanovništvo u Jangjaeu i na otočju Mu, na samoj granici s Južnom Korejom. Do otočića je putovao gliserom, a dočekala ga je euforična gomila vojnika izbezumljena zbog njegove prisutnosti.
Pročitajte i ovo
Rat na drugom kontinentu
Još jedna zemlja zaprijetila: "I mi šaljemo vojnike i obavještajce u Ukrajinu"
Posjetio raketne baze
Kim Jong Un zaprijetio: "To zahtijeva temeljito i oštro protudjelovanje naših nuklearnih snaga"
Obišao je tamošnja vojna postrojenja, a usput je razmijenio nekoliko riječi s vojnicima i običnim građanima. Žene koje su ga došle pozdraviti u naručju su nosile djecu staru možda dvije ili tri godine, ali već u potpunosti odjevenu u vojne odore.
Kim se zatim vratio u gliser, a dok je u njega ulazio, barem stotinjak vojnika zatrčalo se u more i s vodom gotovo do grla počelo mu frenetično mahati i pozdravljati ga.
>> Pjongjang prijeti SAD-u 'preventivnim' nuklearnim udarom
Pjongjang se povukao iz svih sporazuma o nenapadanju sa Seulom
Sve se ovo događalo u trenutku dok su službeni mediji u Sjevernoj Koreji javljali kako se ta država povlači iz svih sporazuma o nenapadanju s Južnom Korejom te prekida vezu crvenim telefonom između dviju zemalja. Sjeverna Koreja "poništava sve sporazume o nenapadanju između Sjeverne i Južne Koreje", objavila je službena novinska agencija KCNA.
Glavni sporazum o nenapadanju potpisan je 1991. godine. Obvezivao je dvije zemlje da mirno riješe razmirice i izbjegavaju nasumične vojne sukobe.
Pjongjang je također objavio da zatvara glavni pogranični prolaz Panmunjom u demilitariziranoj zoni i prekida vezu crvenim telefonom između Sjevera i Juga koja je uvedena još 1971., kako bi se olakšala komunikacija pripadnika vlasti u vrijeme izrazitih napetosti između dviju zemalja.
Vijeće sigurnosti UN-a izglasalo oštrije sankcije protiv Sjeverne Koreje
Inače, Vijeće sigurnosti UN-a izglasalo je jučer oštrije financijske restrikcije Sjevernoj Koreji kao odgovor na treći nuklearni pokus koji je ta zemlja izvela. Rezolucija, koju je predložio SAD, a jednoglasno je prihvatilo 15 članica Vijeća, ishod je trotjednih pregovora između SAD-a i Kine nakon što je 12. veljače Pjongjang izveo nuklearni pokus.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon, bivši južnokorejski ministar vanjskih poslova, kazao je da je rezolucijom poslana "nedvosmislena poruka Sjevernoj Koreji da međunarodna zajednica neće tolerirati njezino nastojanje da razvije nuklearni arsenal".
Rezolucija bi trebala onemogućiti pokušaje Pjongjanga da izvozi i uvozi robu zabranjenu sankcijama UN-a. U rezoluciji se, među ostalim, navodi neka luksuzna roba koju komunistička elita Sjeverne Koreje ne smije uvoziti, poput jahti, sportskih i luksuznih automobila i određeni nakit. Do sada je bilo prepušteno pojedinačnim zemljama da odluče o tomu koju će robu tretirati kao luksuznu. (D.M./Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook