Zbog položaja ovog grada koji se nalazi na rijeci Bosni, te desnoj strani nabujale rijeke Save, građani su u velikom strahu i neizvjesnosti, a jedna osoba je stradala.
U kratkom i dramatičnom razgovoru za portal Klix.ba načelnik Općine Šamac, Savo Minić, je rekao da se u ovom gradu vide samo vrhovi semafora, što znači da je visina vode preko dva metra.
Pročitajte i ovo
sjeverna hercegovina
Naređena hitna evakuacija stanovništva, morali ih izvući do 2 sata ujutro
Ogromna tuga
U BiH dan žalosti, nastavlja se potraga za tijelima žrtava
Oko 400 ljudi napustilo je svoje domove.
Nasip na Savi popustio, počinje evakuacija 10 tisuća osoba!
"Situacija je alarmantna, teža nego što vam mi možemo reći, a što je vi možete prenijeti. Na pojedinim mjestima voda je sigurno i preko dva metra“, rekao je Minić.
Ulice grada su sasvim poplavljene, a portalu Klix.ba su se javili i članovi obitelji stanovnika iz Bosanskog Šamca koji žive u drugim gradovima u BiH, a koji su razgovarali sa svojim najdražima.
Tvrde da su se pojedini stanovnici ovog grada popeli na krovove i čekaju spašavanje. U gradu nedostaje pitke vode i hrane, a struje je nestalo još u petak.
Direktor MUP-a RS Gojko Vasić je potvrdio da je u Bosanskom Šamcu stradala jedna osoba, koja je pala u vodu prilikom penjanja uz stepenice.
Stanje na poplavljenim područjima i dalje izrazito teško
Stanje u dijelovima Bosne i Hercegovine pogođenim poplavama i dalje je vrlo teško, ocjena je Ministarstva sigurnosti BiH iz izvješća objavljenog u subotu prije podne.
Navedeno je kako je središte za krizne situacije koje djeluje pri tom ministarstvu i u petak dobilo zahtjeve za pomoć iz helikoptera s poplavljenih područja u Modriči, Maglaju, Bosanskom Šamcu, Orašju, Bijeljini i Domaljevcu.
Tamo je pomoć prebačena kamionima i helikopterima, a u evakuaciju civilnog stanovništva su uključene i mirovne snage Europske unije (EUFOR).
Uz helikoptere Oružanih snaga BiH te EUFOR-a tijekom dana nastavlja se operacija spašavanja i dostave pomoći u koju su uključeni i helikopteri iz Hrvatske i Slovenije.
Prema dostupnim informacijama s terena stanje je ipak najteže u sjevernim dijelovima Bosne gdje je plavni val stigao do Save.
Ugroženi su nasipi u Bijeljini, Šamcu i obližnjem Domaljevcu pa se provodi evakuacija neposredo ugroženog stanovništva.
U Doboju i Maglaju koji su do sada najteže stradali voda koja seže do dva metra i dalje prekriva gradske prometnice a kretati se može jedino čamcima.
U tim gradovima i dalje nema struje niti pitke vode.
U mnogim dijelovima BiH pojavila su se brojna klizišta koja ugrožavaju kuće, ceste i željezničke pruge.
Nesmetano se prometuje samo južno od Sarajeva prema Hercegovini.
Izvješća hidrometeoroloških službi u BiH pokazuju da se nastavlja smanjivati razina vode u većini rijeka koje su se proteklih dana izlile iz korita usljed obilnih kiša.
Kiša je gotovo u potpunosti prestala padati a trajnija stabilizacija vremena očekuje se od nedjelje.
Najmanje pet osoba smrtno je stradalo u protekla 24 sata u poplavama koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook