Ustavni sud Bosne i Hercegovine u srijedu je suspendirao izborni zakon koji je ranije ove godine donio parlament Republike Srpske ocijenivši kako taj akt predstavlja prijetnju za ustavni poredak države.
Na izvanrednoj sjednici u Sarajevu suci su donijeli odluku kojom se izborni zakon RS-a privremeno stavlja izvan snage do pravorijeka Ustavnog suda o njegovoj usuglašenosti s ustavom BiH.
"Ustavni sud smatra da postoje utemeljene sumnje da bi osporeni zakon mogao narušiti ustavni poredak i političku stabilnost Bosne i Hercegovine, što je u ovoj fazi dovoljno da se utvrdi postojanje 'dokazive tvrdnje' za mogućnost nastupanja neotklonjivih štetnih posljedica kao jednog od uvjeta da bi Ustavni sud odlučivao o zahtjevu za privremenu mjeru", stoji u priopćenju objavljenom nakon sjednice Ustavnog suda.
Parlament RS je na poticaj čelnika tog entiteta Milorada Dodika 19. travnja donio zakon kojim entitetska tijela vlasti preuzimaju ovlasti za provedbu izbora, a koje su važećim izbornim zakonom dane Središnjem izbornom povjerenstvu BiH (SIP).
Pročitajte i ovo
Dan žalosti
Daruvar oplakuje svoje žrtve: "To je veliki šok jer to su nedužni ljudi. Ovakvo nešto se još nije dogodilo"
Donošenje takvog zakona potaknulo je burne reakcije u BiH zbog ocjene da je to još jedan čin kojim RS pokušava potkopati državu i time otvoriti put ka secesiji.
Upravni odbor Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC), tijela koje u ime međunarodne zajednice nadzire provedbu i poštivanje Daytonskog sporazuma, oštrom je izjavom 16. srpnja upozorio kako ovakvi zakoni krše zakone na razini države i proizvode "opasne i destabilizirajuće posljedice" te ugrožavaju ustavno-pravni poredak u BiH.
"Međunarodna zajednica neće dopustiti nikakvo podrivanje ovlasti države kroz uspostavu paralelnog izbornog sustava u RS", stoji u izjavi Upravnog odbora PIC-a, koji je tada pozvao dužnosnike koji su za to ovlašteni da hitno reagiraju i traže očitovanje Ustavnog suda BiH.
Pročitajte i ovo
u Bjelovaru
Uhićen zaposlenik doma za starije: Prijetio je kolegama nakon masakra u Daruvaru
Nakon nekoliko dana to je učinio Denis Zvizdić, supredsjedatelj Zastupničkog doma parlamenta BiH, a Ustavni je sud, otvarajući postupak ocjene ustavnosti, brzo reagirao i donio privremenu mjeru kojom je do konačnog očitovanja sporni zakon stavio izvan snage.
U obrazloženju suda dodatno se navodi kako bi provedba izbornog zakona RS ozbiljno potkopala ulogu SIP-a BiH, jer već i sama mogućnost organiziranja predstojećih lokalnih izbora u RS primjenom osporenog zakona predstavlja prijetnju za nastanak nepopravljive štete za demokratski izborni proces, pravnu sigurnost i vladavinu prava. Zadržavanje takve pravne situacije, kako navode, narušilo bi pravni poredak i ustavni okvir države, dovelo bi do pravne nesigurnosti i ugrozilo legitimitet izbornog procesa, što bi moglo rezultirati ozbiljnom političkom nestabilnošću.
Pročitajte i ovo
eskadrila u akciji
Incident na nebu iznad Hrvatske: Avion nije odgovarao na pozive kontrole leta, dignuti MiG-ovi!
Predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić odmah je napao Ustavni sud BiH te je kazao kako je suspenzija izbornog zakona RS "dio hibridnog rata" protiv tog entiteta.
"Za nas je nevjerojatna odluka Ustavnog suda BiH, pogotovo zbog brzine kojom su to učinili, kao da su oni portirska služba Denisa Zvizdića", izjavio je Stevandić.
Lokalni izbori u BiH zakazani su za 6. listopada.