21:52
Oglasio se Zelenski: "Surađivali smo na tekstu dokumenta..."
"Danas smo surađivali s ukrajinskim pregovaračkim timom na tekstu dokumenta pripremljenog sa SAD-om u Ženevi. Načela u ovom dokumentu mogu se razviti u dublje sporazume. U našem je zajedničkom interesu da sigurnost bude stvarna. Računam na nastavak aktivne suradnje s američkom stranom i predsjednikom Trumpom. Mnogo toga ovisi o SAD-u jer Rusija najozbiljnije shvaća snagu Amerike. Zahvaljujem svima koji stoje uz Ukrajinu", poručio je Volodimir Zelenski na X-u.
21:47
Izvor upoznat s pregovorima: "U barem tri ključna područja postoje razlike"
Između SAD-a i Ukrajine postignut je napredak u formulaciji novog nacrta prijedloga za okončanje rata, ali i dalje postoje bitne razlike i nije dogovoren konačni tekst, rekao je za CNN izvor izravno upoznat s razgovorima.
Izvor je rekao da je postignut "konsenzus" o većini točaka, ali postoje barem tri ključna područja gdje i dalje postoje razlike. O osjetljivom pitanju hoće li Ukrajina predati teritorij koji je Rusija anektirala, ali ga još nije osvojila, izvor je rekao da odluka još nije donesena. "Bilo bi vrlo pogrešno reći da imamo verziju koju je Ukrajina prihvatila", rekao je izvor.
O prijedlogu da Ukrajina ograniči veličinu svoje vojske na 600.000 pripadnika, brojku predviđenu planom od 28 točaka koji je procurio prošli tjedan, izvor je za CNN rekao da je predložen novi broj, ali da Kijev želi daljnje promjene prije nego što bude spreman pristati.
Što se tiče pitanja odricanja Ukrajine od ambicije da postane članica NATO-a, izvor je za CNN rekao da je taj zahtjev neprihvatljiv. Takav ustupak bi postavio "loš presedan" koji bi Rusiji efektivno dao pravo veta na NATO "kojeg ona čak nije ni članica", poručio je.
21:42
Oglasio se Trump: "Ostalo je samo nekoliko točaka neslaganja"
Donald Trump objavio je na Truth Socialu da je naložio posebnom izaslaniku Steveu Witkoffu da se sastane s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi, uz napomenu da je ostalo "samo nekoliko točaka neslaganja" između Rusa i Ukrajinaca.
Istodobno, rekao je Trump, američki tajnik vojske Dan Driscoll sastat će se s Ukrajincima, nakon čega se nada susretu s Putinom i ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim , ali tek kada sporazum bude bliže finalizaciji.
"Radujem se skorom sastanku s predsjednikom Zelenskim i predsjednikom Putinom, ali SAMO kada sporazum o okončanju ovog rata bude DOVRŠEN ili u svojoj završnoj fazi", napisao je Trump na Truth Socialu.
Istaknuo je "ogroman napredak" koji je njegov tim postigao tijekom proteklog tjedna, uz napomenu da je "izvorni mirovni plan od 28 točaka, koji je izradio SAD, dorađen uz dodatne prijedloge obiju strana", te da je ostalo samo nekoliko preostalih točaka neslaganja".
21:34
Von der Leyen: "Europljani su rekli Rubiju da zadrži pritisak na Rusiju"
Čelnici europskih zemalja koje podržavaju Ukrajinu u sklopu takozvane koalicije voljnih u utorak su tijekom videopoziva s američkim državnim tajnikom Marcom Rubiom inzistirali na tome da se nastavi sa sankcijama protiv Rusije, rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen .
18:38
Trump: "Nije lako, ali mislim da ćemo uspjeti"
"Nije lako, ali mislim da ćemo uspjeti", rekao je Donald Trump o Ukrajini tijekom tradicionalne ceremonije u ružičnjaku Bijele kuće.
"Mislim da smo jako blizu dogovora, vidjet ćemo… Mislim da napredujemo", dodao je.
Ponovio je ranije izrečene tvrdnje da je okončao nekoliko ratova diljem svijeta te da je očekivao kako će zaustavljanje ruske invazije na Ukrajinu biti lakše nego što se pokazalo.
18:18
Zelenski: "Ukrajina je spremna za mirovni sporazum"
Volodimir Zelenski rekao je da je njegova zemlja spremna krenuti naprijed s okvirom mirovnog sporazuma između SAD-a i Ukrajine, prema izvješću Reutersa.
Pozivajući se na tekst govora koji je vidjela, novinska agencija je objavila da je Zelenski "koaliciji voljnih" rekao da sve sigurnosne odluke koje se tiču Europe moraju uključivati i europske države.
Spreman je s Trumpom razgovarati o osjetljivim točkama mirovnog sporazuma, a europski čelnici trebali bi sudjelovati na sastanku. Također je pozvao europske lidere da razrade provediv okvir za raspoređivanje takozvanih "snaga za uvjeravanje" u Ukrajini.
Poručio je i da bi saveznici Kijeva trebali podržavati Ukrajinu sve dok Rusija ne pokaže spremnost da prekine svoju invaziju.
17:58
Na sastanku "koalicije voljnih" i SAD i NATO
Pozivu "koalicije voljnih" u utorak, na kojem se sudionicima obratio i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski , prisustvovao je američki državni tajnik Marco Rubio , što predstavlja rijedak primjer američkog sudjelovanja u raspravama ove koalicije, prenosi Guardian .
U virtualnom sastanku sudjelovao je i glavni tajnik NATO-a Mark Rutte , priopćio je NATO-ov ured za medije.
17:44
Merz: "Europa mora odobriti mirovni sporazum"
Europa mora dati suglasnost za mirovni sporazum između Ukrajine i Rusije, poručio je njemački kancelar Friedrich Merz , nakon što je Bijela kuća objavila da je sporazum blizu toga da bude postignut.
"Nastavljamo podupirati Ukrajinu: Tražimo prekid vatre što je prije moguće, pravedan i trajan mir za Ukrajinu te sigurnost za Europu", rekao je Merz. "Svaki plan koji utječe na europske interese i suverenitet zahtijeva europski pristanak. Europa ostaje čvrsta i ujedinjena", poručio je Merz, prenosi Telegraph .
17:38
Pregovori u miru u sjeni novih napada
Rusija nastavlja s intenzivnim napadima na ukrajinski teritorij.
16:58
Starmer: "Postoje naznake da se većina mirovnog plana može prihvatiti"
Britanski premijer Keir Starmer u virtualnom obraćanju samoprozvanoj koaliciji voljnih rekao je da je Ukrajina predložila "neke konstruktivne promjene" mirovnog prijedloga.
"Mislim da se krećemo u pozitivnom smjeru i postoje naznake da se većina teksta, kako Volodimir navodi, može prihvatiti", kaže Starmer.
Starmer je rekao da se koalicija mora pripremiti za planiranje i financiranje budućih ukrajinskih oružanih snaga kako bi se zemlja mogla braniti.
"Pozivam kolege u današnjem pozivu da učvrste svoje nacionalne obveze jer moramo osigurati da imamo najčvršće kapacitete i najčvršće planove", dodao je Starmer.
16:50
Bivši veleposlanik u Ukrajini: "Stvarnog mirovnog sporazuma neće biti još mjesecima"
Neće biti "stvarnog" mirovnog sporazuma u Ukrajini još mnogo mjeseci, unatoč današnjim događajima, rekao je bivši američki veleposlanik u Ukrajini.
John Herbst rekao je u razgovoru za Sky News da je revidirani plan uklonio "većinu najspornijih točaka" opasnih za sigurnost Ukrajine, nakon "ozbiljno manjkavog" početnog američkog plana od 28 točaka.
Ali, kaže on, izvješća o ukrajinskom prihvaćanju novog prijedloga ponavljanje su onoga što je viđeno u ponedjeljak nakon što su objavljeni rezultati sastanka u Ženevi.
"Mislim da još mnogo, mnogo mjeseci nećemo vidjeti stvarni mirovni sporazum, jer Rusija ne želi stvarni mirovni sporazum. Ono što Rusija želi je predaja Ukrajine ", dodao je Herbst.
16:45
Šefovi obavještajnih službi pregovaraju u Abu Dabiju
Ukrajinsku delegaciju na pregovorima u Abu Dhabiju predvodi šef ukrajinske vojne obavještajne službe Kirilo Budanov , prenosi Kommersant .
Održava se i sastanak ruske s američkom delegacijom na kojem se raspravlja o američkom mirovnom planu. Izvor Axiosa rekao je da se "šefovi ukrajinske i ruske vojne obavještajne službe sastaaju u Abu Dhabiju na drugu temu".
Prema izvoru, dolazak američkog ministra vojske Dana Driscolla u Abu Dhabi bio je "iznenađenje za obje strane i promijenio je njihove planove".
16:28
Započeo sastanak "koalicije voljnih"
Keir Starmer i Emmanuel Macron održavaju virtualni sastanak s članicama takozvane "koalicije voljnih", koje se okupljaju kako bi raspravile najnoviji razvoj događaja u vezi mirovnog plana za Ukrajinu.
Koalicija okuplja više od 30 država koje su se obvezale pomoći u provedbi mirovnog sporazuma.
16:08
Oglasila se Bijela kuća
Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt na X-u objavila novosti o pregovorima o mirovnom planu.
"Tijekom proteklog tjedna, SAD je postigao ogroman napredak prema mirovnom sporazumu dovodeći i Ukrajinu i Rusiju za pregovarački stol. Postoji nekoliko osjetljivih, ali ne i nepremostivih detalja koje treba riješiti i koji će zahtijevati daljnje razgovore između Ukrajine, Rusije i Sjedinjenih Država", poručila je Leavitt.
16:04
Ukrajina pristala ograničiti broj vojnika, Rusi dali naslutiti da bi mogli odbiti izmijenjeni plan
Rusija je dala naslutiti da bi mogla odbiti izmijenjeni američki mirovni plan za okončanje rata u Ukrajini ako ne zadovolji dugogodišnje zahtjeve Moskve, čak i nakon što je Kijev naznačio da je s Washingtonom dogovorio okvir, piše Financial Times .
Ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je u utorak da će, ako novi plan izbaci iz teksta ključne dogovore za koje ruski predsjednik Vladimir Putin tvrdi da su postignuti s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom na summitu na Aljasci, "situacija biti bitno drukčija".
Lavrov je mislio na revidirani mirovni plan od 19 točaka dogovoren s ukrajinskim i europskim dužnosnicima u Ženevi, koji je uslijedio nakon prijedloga od 28 točaka izrađenog uz ruski doprinos.
Prva verzija plana, koju je Rusija, kako je rekao Lavrov, "pozdravila", predviđala je da Ukrajina odustane od teritorija koji još nije izgubila u borbama, kao i druge restrikcije nametnute Kijevu. No najnoviji nacrt manje je povoljan za Moskvu te ostavlja najosjetljivija pitanja da ih dogovore Trump i Zelenski.
Visoki ukrajinski dužnosnici bliski predsjedniku rekli su za FT u utorak da se među tim pitanjima nalaze teritorijalna razgraničenja i američka sigurnosna jamstva, ali i dodali da je Kijev pristao ograničiti broj pripadnika svoje vojske na 800.000 .
16:04
Starmer: "Treba pritisnuti Rusiju"
Britanski premijer Keir Starmer rekao je da "se na Rusiju mora izvršiti pritisak da prihvati mir".
"Ovo se odnosi na Europu, kao i Ukrajinu. Putinove ambicije nisu ograničene samo na Ukrajinu, čega su susjedne zemlje itekako svjesne".
14:40
Ukrajinski dužnosnik: "Podržavamo srž sporazuma"
Reuters je objavio da je ukrajinski dužnosnik potvrdio da "Ukrajina podržava srž okvira mirovnog sporazuma.
14:30
Umerov: "Računamo na podršku europskih partnera"
U objavi na X-u, ukrajinski tajnik za nacionalnu sigurnost Rustem Umerov napisao je da su delegacije "postigle zajednički dogovor o ključnim uvjetima sporazuma o kojem se raspravljalo u Ženevi".
"Sada računamo na podršku naših europskih partnera u našim daljnjim koracima", napisao je Umerov. Dodao je da se Ukrajina raduje organiziranju posjeta Zelenskog SAD-u kako bi "dovršio završne korake i postigao dogovor s predsjednikom Donaldom Trumpom ".
14:25
Glasnogovornik američkog ministra vojske: "Razgovori idu dobro"
U međuvremenu, pukovnik Jeff Tolbert , glasnogovornik američkog ministra vojske Dana Driscolla izjavio je da razgovori između američke i ruske delegacije u Abu Dhabiju "idu dobro i ostajemo optimistični".
Izjava američke strane čini se znatno optimističnija od javnog stava ukrajinskih dužnosnika, piše CNN .
14:21
Američki dužnosnik: "Ukrajinci su pristali na mirovni sporazum"
Ukrajina je pristala na sporazum o okončanju rata s Rusijom, uz tek "manje pojedinosti" koje još treba razraditi, rekao je američki dužnosnik američkim medijima iako je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski poručio da je potrebno još rada na njemu.
"Ukrajinci su pristali na mirovni sporazum. Postoje neki manji detalji koje treba riješiti, ali pristali su na mirovni sporazum", rekao je američki dužnosnik medijima.
Ta izjava dolazi u trenutku dok se u Abu Dhabiju odvijaju sastanci ruskih i američkih dužnosnika o prijedlogu Trumpove administracije.