Srbijanske vlasti otkrile su 17. ožujka taj kamp 30-ak km sjeverno od Novog Pazara i uhitile četiri muškarca, te zaplijenile dosta oružja, uključujući tromblonske mine, 10 kg plastičnog eksploziva i automatske puške, skrivene u maloj špilji.
Pročitajte i ovo
Napad na kampiranju
Strava na kampiranju: Medvjed napao trogodišnje dijete u šatoru
Šokantno
Sj. Koreja: Iz zloglasnog gulaga 'nestalo' više od 20.000 logoraša
Tri dana kasnije uhićena su još dvojica muškaraca povezana s kampom, a svi su iz Novog Pazara, navodi NYT, dodajući da se vjeruje da su oni planirali napade na članove lokalne muslimanske zajednice.
U Sandžaku ih nazivaju vahabitima, prema fundamentalističkom učenju islama koji se široko prakticira u Saudijskoj Arabiji.
Takve skupine pojavile su se u regiji tijekom balkanskih ratova 90-ih godina i najprisutnije su u BiH, no primijećene su i u Srbiji, Crnoj Gori i na Kosovu, navodi list.
U Novom Pazaru, policija kaže da je oko 120 osoba u posljednjih četiri do pet godina postalo njihovim sljedbenicima.
Pripadnici pokreta na Sandžaku kažu da žele obnoviti čistu i izvornu inačicu islama kakva se prakticira na većem dijelu Arabijskog poluotoka, što ih dovodi u sukob s matičnom verzijom sunitskog islama kakva se, pod turskim utjecajem, prakticira na Balkanu.
NTY prenosi ocjenu srbijanskog MUP-a da je otkrivanje kampa pokazalo da skupine, čiji pripadnici tvrde da su vjerski aktivisti a ne militanti, pokušavaju regrutirati teroriste.
"Vjerujem da su oni bili ćelija koja sama nije mogla odlučiti tko će biti meta. Konačna zapovijed najvjerojatnije bi došla s nekog drugog mjesta", rekao je o pritvorenima ministar unutarnjih poslova Srbije Dragan Jocić.
Zapadni diplomati u Srbiji otklonili su tvrdnje o nekoj većoj
zavjeri, te ocijenili da su bilo kakvi planovi vjerojatno povezani s nedavnim napetostima između vahabita i lokalne islamske zajednice zbog nastojanja vahabita da prošire svoj utjecaj u Novom Pazaru.
Lako prepoznatljivi po svojim bradama i hlačama do gležnja, vahabiti vode kampanju za uklanjanje onoga što smatraju herezom, što je nekoliko puta tijekom prošle godine dovelo do nasilja.
U travnju 2006. skupina je prekinula rock koncert , a u studenom su se potukli s drugim muslimanima u džamiji, pri čemu je 17 osoba ozlijeđeno.
"Oni žele kontrolirati regiju, i učiniti da i ostali djeluju i mole se na isti način kao i oni. No važno je reći da je to mala skupina.
Oni nemaju značajnijeg utjecaja", kazao je Muamer
Zukolić, čelnik Islamske zajednice Sandžaka, za New York Times.