Samo je Kina prošle godine izvršila smrtne kazne nad nekoliko tisuća ljudi a u ostatku svijeta zabilježene su 1032 egzekucije, kaže Amnesty u godišnjem izvješću.
Pročitajte i ovo
Promjena
Kina ima dobre vijesti za hrvatske državljane
istraga u tijeku
Tragičan kraj potrage za ženom u zagrebačkom Maksimiru
Procjene su u neskladu sa službenim brojkama koje je objavila Kina a koja tvrdi da je između 2014. i 2015. usmrtila 85 ljudi.
Istraga Amnesty Internationala dovela je do sigurne brojke od 931 osobe usmrćene između 2014. i 2016., ali AI procjenjuje da se radi o nekoliko tisuća ljudi.
"U potpunosti je nemoguće doći do točnih brojki koje bi pokazale smanjuje li se ili povećava broj egzekucija u Kini", unatoč tvrdnjama kineskih vlasti da se broj smanjuje, rekao je Nicholas Bequelin, regionalni direktor za AI za istočnu Aziju.
On je pozvao vladu da objavi pune brojke.
Za Kinu su informacije oko smrtne kazne državna tajna.
Postoji 46 kaznenih djela za koje je predviđena smrtna kazna u toj zemlji. Prva tri su ubojstvo, pljačka i kaznena djela povezana s drogom.
Globalno gledano, zemlje se odmiču od smrtne kazne, u 141 zemlji kazna je abolirana zakonski ili u praksi. Prošle je godine broj izvršenih smrtnih kazni u svijetu pao za 37 posto u odnosu na 2015.
Uz Kinu, još četiri zemlje - Iran, Saudijska Arabija, Irak i Pakistan - odgovorne su za 87 posto zabilježenih egzekucija.
Ipak, Iran je prošle godine smanjio broj zabilježenih izvršenih kazni za 42 posto a Pakistan za 73 posto.
Broj izvršenih smrtnih kazni u SAD-u prošle je godine dosegao najmanju razinu u povijesti - smrtna kazna izvršena je nad 20 osoba što je pet puta manje nego 1999. (Hina)