Izrael je u ponedjeljak odao počast bivšem premijeru Arielu Sharonu, čovjeku kojeg u njegovoj domovini smatraju junakom, a u arapskom svijetu ratnim zločincem.
Pročitajte i ovo
tajne života u uniformi
Vojno učilište otvorilo vrata mladima, tamo se našao i poznati hrvatski glumac: "Nikad nije kasno promijeniti karijeru..."
Modernizacija HV-a
Anušić: "Hrvatska u 2025. doseže dva posto ulaganja u obranu"
Izraelski predsjednik Shimon Peres, premijer Benjamin Netanyahu, američki potpredsjednik Joe Biden, bliskoistočni mirovni izaslanik Tony Blair i još dvadesetak stranih uglednika te stotinjak izraelskih okupili su se ispred zgrade Knesseta, gdje je postavljen Sharonov lijes, omotan u izraelsku zastavu.
Sharon, koji je umro u subotu u 85. godini, bit će pokopan popodne na obiteljskom imanju, na zapadnom rubu pustinje Negev, uz suprugu koja je umrla 2000. godine. Tisuće Izraelaca odale su mu posljednju počast u nedjelju kad je njegov lijes bio izložen na istom mjestu.
FOTOGALERIJA Tisuće Izraelaca došlo odati počast Arielu Sharonu!
Premijer Netanyahu, priznavši da se nije uvijek politički slagao sa Sharonom, pogotovo po pitanju povlačenja iz Gaze, naglasio je Sharonovu posvećenost izraelskoj sigurnosti. "Bio je jedan od najvećih vojnih zapovjednika koje je židovski narod ikada imao", kazao je Netanyahu. "Njegov doprinos našoj sigurnosti upisan je u povijest".
Shimon Peres je kazao da je Sharon bio "živuća vojna legenda" koja je uvijek sanjala o Izraelu u miru. Njegova su ramena, dodao je, "nosila teret sigurnosti naše zemlje".
Sharon je bio "nepobjedivi buldožer... kojem je sigurnost njegova naroda bila nesalomljiva misija i obaveza", kazao je američki potpredsjednik Joe Biden. Izraelskom je narodu poručio da "neće biti sam, dok god postoje Sjedinjene Države".
Umro je bivši izraelski premijer Ariel Sharon
S obzirom na to da se Sharonovo imanje nalazi na samo desetak kilometara od Gaze, izraelska je vlada znatno pojačala mjere sigurnosti uoči pokopa, uključujući i razmještanje raketnog štita, a jedan je izvor iz izraelskih snaga sigurnosti kazao da je tamošnjim militantima "proslijeđena poruka" da im slučajno ne padne na pamet ispaliti kakvu raketu.
Iz arapskog svijeta na oproštaj od Sharona nije došao nitko. Palestinci i ostali smatraju ga ratnim zločincem jer je dopustio masakr stotina Palestinaca u izbjegličkim logorima Sabri i Šatili tijekom invazije na Libanon 1982. godine. Sharon je tada bio ministar obrane, a kao vojni zapovjednik proslavio se u četirima izraelskim ratovima, za neovisnost 1948., Sueskom ratu 1956., Šestodnevnom ratu 1967. i Jomkipurskom ratu 1973. godine.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook