"Potreban je politički kompromis i dogovor oko zajedničke budućnosti. Uvjeren sam da je SPS spreman na stalne reforme i pronalaženje izlaza u budućnosti", kazao je Tadić na sjednici Glavnog odbora DS-a.
Pročitajte i ovo
80 eura
Vlada umirovljenicima obećala božićnicu, a oni poručili: "Da daju i više, nije dovoljno!"
Pričalo se i o utakmmici
U Banskim dvorima održan koalicijski sastanak, Bačić otkrio da ih je premijer obavijestio o dvije važne teme
Dodao je da je "jedino rješenje uspostavljanje vlade s SPS-om, u kojoj bi bili predstavnici vojvođanskih Mađara, te bi kasnije ta grupacija mogla uspostaviti dijalog i s drugim strankama".
Tadić je istakao da od svoje stranke ne traži podršku za formiranje vlade s Vojislavom Koštunicom i Vojislavom Šešeljem, već da će se i dalje boriti za vođenje politike europske budućnosti i očuvanja državnog integriteta i suvereniteta zemlje.
"Srbiji je što hitnije potrebna vlada koja će je naredne četiri godine voditi ka Europskoj uniji i koja će nastaviti borbu za teritorijalni integritet, ali i vlada koja će se boriti protiv korupcije, kriminala i voditi socijalno odgovornu politiku", rekao je Tadić.
Najavljujući da će koalicija "Za europsku Srbiju", koju predvodi DS, nastaviti ili započeti pregovore s predstavnicima svih stranaka koje su osvojile mandate u parlamentu, Tadić je svom članstvu poručio da "stegnu ruku onima s kojima su se sukobljavali 90-ih godina i nađu zajedničko rješenje za bolju budućnost", kao i da su "u prošlosti izgovorene mnoge teške riječi, ali da DS nije zlopamtilo".
"Spremni smo sve oprostiti, ne samo onima s kojima smo se sukobljavali 90-ih, već i onima s kojima smo se sukobljavali prije mesec dana, sve radi novih rešenja, mogućnosti i potencijala", kazao je Tadić, dodajući da listi "Za europsku Srbiju" pobjeda na proteklim parlamentarnim izborima ništa ne vrijedi, ako ne formira vladu.
Pregovori o tome tko će formirati srbijansku vladu i dalje traju, ali bez SPS-a, čija koalicija ima 20 zastupnika, ni jedna grupacija, niti Tadićev blok "Za europsku Srbiju" sa 103 zastupnika, kojega podržava Liberalno-demokratska partija (LDP) s 13 zastupnika i sedam zastupnika manjina, niti koalicija Srpske radikalne stranke (SRS) i Demokratske stranke Srbije (DSS) i Nove Srbije (NS) sa 108 mandata ne mogu formirati skupštinsku većinu koju predstavlja 126 od ukupno 250 zastupnika.
Koalicija SPS-a, Pokreta ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) i Jedinstvene Srbije (JS) u idućih bi nekoliko dana trebala donijeti odluku o tome na koju će se stranu opredijeliti, nakon što je čelnik JS-a Dragan Marković Palma krajem tjedna zatražio prekid pregovora s radikalima i narodnjacima zbog njihova odbijanja da budući parlament ratificira Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) s Europskom unijom, te traži pregovore s DS-om, a ako se dogovor s demokratima ne postigne raspisivanje novih parlamentarnih izbora.