Tajni podaci o borbi protiv terorizma, koje su međusobno dijelile zapadne vlade, ugroženi su zbog masovne krađe koju je izveo informatički stručnjak NDB-a, švicarske obavještajne službe, izjavio je u utorak europski sigurnosni izvor.
Podijelite
Švicarska vlada upozorila je obavještajne službe SAD-a i Velike Britanije da su njihovi podaci u opasnosti, rekao je anonimni izvor. Ime sumnjivca nije poznato, a švicarske vlasti vjeruju da je ukradene podatke namjeravao prodati stranim dužnosnicima ili privatnim kupcima.
Istražitelji vjeruju da je osumnjičeni tehničar bio ljut što su ga nadređeni ignorirali i nisu ozbiljno uzimali u obzir njegove savjete o upravljanju sustavom. Švicarski mediji i izvori bliski istrazi kažu da je tehničar na pokretni tvrdi disk "skinuo" tisuće, a možda i milijune stranica klasificiranih podataka sa servera NDB-a i potom ih u ruksaku iznio iz vladinih zgrada.
Obavještajne službe poput CIA-e i MI6 rutinski razmjenjuju podatke s NDB-om o borbi protiv terorozma i drugim pitanjima. Osumnjičeni za krađu podataka osam je godina radio u NDB-u ili Saveznoj obavještajnoj službi koja je dio švicarskog ministarstva obrane.
Vijesti o krađi obavještajnih podataka narušili su reputaciju Švicarske kao zemlje u kojoj je zajamčena tajnost i diskrecija u vladinim i financijskim poslovima. (Hina)