Merkel, čija zemlja predsjedava Unijom, te predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, raspraviti niz pitanja vezanih za strateško transatlantsko partnerstvo i za širenje suradnje na planu gospodarstva, vanjske politike i sigurnosti, najavila je Bijela kuća.
Pročitajte i ovo
Samit u Švicarskoj
Ukrajinska deklaracija ostat će bez nekoliko potpisa, a Ukrajina priznaje da ništa ne mogu bez Rusije: "To stvarno morate vidjeti..."
Pokušaj pomirenja
VIDEO: Obama organizirao 'Pivski summit'
Sastanak troje čelnika i njihovih suradnika održat će se u Bijeloj kući od 10 do 13 sati, po istočnoameričkom vremenu (16-19:00 CET), nakon čega će održati zajedničku konferenciju za novinare, najavila je Judy Ansley direktorica za europske poslove američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost.
Glavne vanjskopolitičke teme sastanka na vrhu SAD i EU, po riječima Ansley, bit će vezane uz "rješavanje konačnog statusa Kosova, s ciljem nadzirane neovisnosti, dovođenje slobode i sigurnosti u posljednju diktaturu u Europi - Bjelorusiju, oživljavanje bliskoistočnog mirovnog procesa i stabiliziranje Libanona, sprječavanje nuklearnog naoružavanja Irana, suradnja u Afganistanu, kao i u Iraku, gdje EU pruža znatnu pomoć iračkoj vladi".
Također će biti riječi o nastavku razvoja i širenju ljudskih prava u Latinskoj Americi, te o zaustavljanju genocida u Darfuru, kazala je Ansley na briefingu na novinare u Bijeloj kući.
Na planu sigurnosne suradnje, dvije glavne teme summita bit će nastojanje da se poveća protok informacija kako bi se poremetile terorističke aktivnosti i njihovo financiranje, te koordinacija na spriječavanju širenja nuklearnog oružja u svijetu.
Kada je riječ o gospodarstvu, Bush, Merkel i Barroso razgovarat će o uspješnom zaključivanju kruga pregovora iz Dohe, o slobodnoj trgovini u okviru WTO-a, što je glavni prioritet, ključan za nastavak globalnog rasta posebno za zemlje u razvoju, kazao je Rod Hunter, direktor za međunarodnu trgovinu, energetiku i okoliš Vijeća za nacionalnu
sigurnost.
"Druga tema je gospodarska suradnja SAD i EU, u čemu je kancelarka Merkel pokazala vodstvo stavljajući je na vrh svojih prioriteta. Čelnici će razgovarati o tome kako dalje oblikovati postojeću suradnju s težištem na jačanju rasta i daljnje integracije", kazao je Hunter.
Na sutrašnjem summitu SAD i EU, po Hunterovim će se riječima, također govoriti o klimatskim promjenama, energetskoj sigurnosti i gospodarskom rastu.
"Središnja točka bit će uloga tehnološkog razvoja,
inovacije i tehnologije kao načina za rješavanje izazova na ta tri međuovisna područja".
Na pitanje novinara, hoće li troje čelnika objaviti neku vrsta
sporazuma o borbi protiv klimatskih promjena, u Hunter je odgovorio negativno, a na novinarsku konstataciju kako to znači da će se podijeljenost na tom pitanju nastaviti, odnosno da se "slažu samo oko toga da se ne slažu", kazao je kako se "slažu oko konačnih ciljeva, no ne i oko sredstava".
Judy Ansley je kazala kako očekuje da će se troje čelnika zajednički očitovati o pitanju klimatskih promjena, energetske sigurnosti i gospodarskog razvoja.
Na upit novinara, hoće li se na sastanku razgovarati o planiranom postavljanju američkog proturaketnog štita u srednjoj i istočnoj Europi, koje je izazvalo zabrinutost na Starom kontinentu, Judy Ansley je kazala kako ono kao zasebno pitanje nije na dnevnom redu ali će, ako bude postavljeno, predsjednik Bush rado razgovarati o tome.
Posljednji europsko-američki summit održan je 2006. godine u Beču.