Toksini koje su prouzrokovale mikroskopske alge u vodi uzrokovali su smrt stotine slonova u Bocvani, zemlji u kojoj živi oko trećine populacije te izumiruće životinje, piše BBC.
Pročitajte i ovo
Poklon Josipu Brozu Titu
Posljednja slonica u Hrvatskoj pati od depresije? Prijatelji životinja tvrde da živi u neadekvatnim uvjetima, iz NP Brijuni odgovaraju: "Selidba bi joj uzrokovala stres"
stroga regulacija
Ako piješ, ne jaši: Slonovi dobivaju osobne iskaznice, kraće radno vrijeme...
Prva trupla uočena su u delti rijeke Okavango između svibnja i lipnja. Vlasti kažu kako je od tada preminulo 330 slonova koji su pili vodu zagađenu bakterijom.
Slonovima su ostavljene kljove, pa je krivolov odmah isključen kao uzrok smrti. Cijanobakteria, ili modro-zelena alga, pojavljuje se u stajaćim vodama. Intenzivno razmnožavanje dovodi do pojave koja se zove vodeni cvijet. Znanstvenici upozoravaju na to da će klimatske promjene dovesti do češćih pojava te bakterije s obzirom na to da preferiraju topliju vodu.
Otkriće da je ta bakterija uzrok smrti dolazi nakon višemjesečnih istraživanja u laboratorija u JAR-u, Kanadi, Zimbabveu i SAD-u. Mnogi mrtvi slonovi nađeni su na pojilištima, ali znanstvenici nisu vjerovali da je svijet algi krivac za njihovu smrt jer se alge pojavljuju uz obale voda, a slonovi piju iz sredine.
"Naši posljednji testovi detektirali su da se radi o cijanobakteriji nađenoj u vodi", otkrio je Mmadi Reuben iz Odjela za divlje životinje i nacionalne parkove na konferenciji za medije u ponedjeljak.
"No na mnogo pitanja još nema odgovora. Zašto su preminuli samo slonovi i zašto samo na tom području? Sve istražujemo", rečeno je na konferenciji.
Niall McCann iz britanske dobrotvorne organizacije National Park Rescue rekao je BBC-ju kako su prva trupla slonova u svibnju uočili lokalni zaštitari koji su u trosatnom letu uočili čak 169 lešina.
AFP koji je objavio fotografije upravo te organizacije piše kako su snimljene u svibnju.