Obavijesti Video Pretražite Navigacija
"Jezikova juha"

Spor zbog otočja Chagos: UN traži od Britanije da ih vrati Mauricijusu

Sjedište UN-a (Foto: Chris Jackson / Chris Jackson Collection / AFP)
Sjedište UN-a (Foto: Chris Jackson / Chris Jackson Collection / AFP) Chris Jackson / Chris Jackson Collection / AFP
Aktualno Galerija Sjedište UN-a (Foto: Chris Jackson / Chris Jackson Collection / AFP) Sjedište UN-a (Foto: Chris Jackson / Chris Jackson Collection / AFP) Foto: Chris Jackson / Chris Jackson Collection / AFP +0 Stanovnici otoka Chagos, prosvjed u Londonu (Foto: CARL DE SOUZA / AFP) Galerija 1/2 >>
Ujedinjeni narodi donijeli su rezoluciju kojom se od Velike Britanije traži da Mauricijusu vrati kontrolu nad otocima Chagos u Indijskom oceanu, piše u četvrtak BBC.

U neobvezujućem glasanju u Općoj skupštini u New Yorku, 116 država bilo je 'za' a samo šest je protiv, što je veliki diplomatski udarac za Veliku Britaniju. Pedeset šest zemalja, uključujući Francusku i Njemačku, ostalo je suzdržano.

Pročitajte i ovo Ilustracija Plava linija Izraelske snage pogodile vozilo UN-a u Libanonu, ranjeno nekoliko promatrača Supernova music festival - 2 7. listopada UN istražuje napad na Izrael koji je pokrenuo rat: "Dok sada razgovaramo, Hamasovi teroristi siluju i zlostavljaju izraelske žene"

Mauricijus tvrdi da je 1965. bio prisiljen predati otočje u Indijskom oceanu - sada britanskome prekomorskome teritoriju - u zamjenu za neovisnost.

U izjavi za BBC britanski ured za vanjske odnose i Commonwealth (FCP) rekao je da Britanija ne priznaje zahtjev Mauricijusa za suverenitetom, ali da će ostati pri ranijoj odluci da toj državi preda kontrolu nad otočjem kad više neće biti potrebno za obrambene svrhe.

SAD, Mađarska, Izrael, Australija i Maldivi glasale su uz Veliku Britaniju protiv rezolucije. To se događa nekoliko mjeseci nakon što je visoki sud UN-a savjetovao da bi Velika Britanija trebala napustiti otočje "što je prije moguće".

Temeljno pitanje prije Opće skupštine je li višedesetljetni spor po svojoj srži pitanje dekolonizacije ili se to pitanje treba riješiti samo između Velike Britanije i Mauricijusa. Glasanje je bilo odlučujuće, a uz Mauricijus je stalo 115 zemalja.

Stajalište bivših kolonija također je jasno. Indija je rekla da je podrška dekolonizaciji jedan od najvažnijih doprinosa koje je dao UN u promicanju ljudskih prava.

Britanska veleposlanica u UN-u Karen Pierce, zajedno sa SAD-om, upozorila je da će glasanje biti presedan koji bi zabrinuo sve države članice u sporovima zbog suvereniteta.

Velika Britanija kupila je arhipelag Chagos od Mauricijusa 1965. za tri milijarde funti stvorivši regiju poznatu kao Britanski teritorij Indijskog oceana.

Između 1967. i 1973. protjerano je svo stanovništvo kako se pripremili uvjeti za postavljanje zajedničke vojne baze sa SAD-om, koja je još uvijek ondje na otoku Diegu Garciji. Iz te baze slani su američki avioni koji su bombardirali Afganistan i Irak.

Baza je navodno korištena i kao "crno mjesto" gdje je CIA ispitivala osumnjičene za terorizam. Zakup za bazu 2016. produljen je do 2036.

Prije glasanja u srijedu mauricijski premijer Pravid Kumar Jug-Nauth rekao je na Općoj skupštini da je protjerivanje stanovnika Chagosa bio zločin protiv čovječnosti.

Istaknuo je da će, bude li mu predana kontrola nad otočjem, Mauricijus svejedno dopustiti da vojna baza i dalje djeluje "u skladu s međunarodnim pravom", piše BBC. (Hina)

Aktualno U javnost puštena šokantna snimka poginulog Sale prije kobnog leta: ''Nije me strah, ali ne želim ići'' Emiliano Sala (Foto: AFP) Emiliano Sala (Foto: AFP) Foto: Afp Emiliano Sala (Foto: AFP) Emiliano Sala (Foto: AFP) Foto: Afp Romina Sala (Foto: AFP) Romina Sala (Foto: AFP) Foto: Afp Emiliano Sala (Foto: AFP) Emiliano Sala (Foto: AFP) Foto: Afp Emiliano Sala (Foto: AFP) Emiliano Sala (Foto: AFP) Foto: Afp +3 Emiliano Sala (Foto: AFP) Nogomet U javnost puštena šokantna snimka poginulog Sale prije kobnog leta: ''Nije me strah, ali ne želim ići'' 1/9 >>
 

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene