Kučan je tako postao međunarodni posrednik koji bi trebao pripomoći u pitanjima ustavnih promjena u toj zemlji.
Pročitajte i ovo
Nestabilnosti
Kurti: "Ekspanzionizam Srbije i Rusije je prijetnja Balkanu"
poznat policiji
Užas u Mostaru: Muškarac pucao u partnericu, preminula je u bolnici
Slovenska vlada prošloga je tjedna imenovala Kučana posebnim izvjestiteljem za BiH, a u medijima su krenule brojne špekulacije o značenju tog imenovanja, od nagađanja da bi on mogao biti nasljednik Valentina Inzka na mjestu visokog predstavnika međunarodne zajednice do toga da će Kučan posredovati kako bi u BiH došlo do ustavnih promjena potrebnih za približavanje Europskoj uniji.
>> Kučan poriče da je oštetio slovenski proračun za milijun eura
Razumije prilike u BiH
Pahor je govoreći o imenovanju, objasnio da se vlada na to odlučila kako bi imala elaborirana stajališta prema europskim sugovornicima kad se radi o napretku BiH prema EU-u.
Ljubljanski list Dnevnik u navodi da se govori kako je slovensku vladu Bruxelles zamolio da predloži nekoga tko razumije 'kompilicirane prilike u BiH' u kojoj je neslaganje oko ustavnih promjena potrebnih za funkcioniranje države jedan od glavnih razloga zaostajanja BiH u odnosu na druge države u regiji, kad se radi o europskim integracijama. Slovenski diplomati slažu se kako je Kučan odlično ime za tu ulogu. On bi navodno, tvrdi list, trebao svojevrsnom tajnom diplomacijom postići slaganje triju strana u BiH oko ustavnih promjena. Premijeru Borutu Pahoru navodno je rekao da će se te uloge prihvatiti ako je to u slovenskom nacionalnom interesu. Dnevnik dodaje da u Bruxellesu nije potvrđeno da su od slovenske vlade tražili imenovanje izvjestitelja za BiH.
Dodik protiv dolaska Kučana
Ljubljansko Delo navodi da bi moguća Kučanova misija mogla ponovno istaknuti ulogu Ljubljane kao poznavatelja BiH i savjetnika Europske unije za pitanja Balkana, te da je bivši slovenski predsjednik često izražavao mišljenje kako je međunarodna zajednica pogriješila kada je dopustila da u BiH ojačaju entiteti na račun središnje države.
Bivši slovenski predsjednik Milan Kučan trebao bi navodno diskretnom "shuttle diplomacijom", a onda i pregovorima iza zatvorenih vrata, pokušati doći do dogovora svih triju strana u BiH o potrebnim ustavnim promjenama, nakon čega bi se pristupilo izradi konkretnijeg dokumenta o novom ustavu, tvrdi vodeći slovenski dnevni list.
Po ocjeni ostalih medija Kučan bi u svojoj misiji najviše otpora mogao doživjeti od premijera Republike Srpske Milorada Dodika. Dodik je za slovensku televizijsku postaju POP-TV već rekao da Kučan ne može pomoći održavanju BiH kad je 'zajedno s Miloševićem i Tuđmanom radio na razbijanju Jugoslavije'. (Hina)