Predsjednik slovenskog parlamenta Gregor Virant primio je u srijedu poslije podne predsjedniga srbijanske vlade Ivicu Dačića i ministra financija i gospodarstva Mlađana Dinkića, a nakon razgovora priopćio je da su sugovornici postigli suglasnost da obje države imaju mogućnosti proširenja gospodarske i druge suradnje, te da će se tražiti zajedničke točke koje ih povezuju.
Pri tome je Virant istaknuo neriješeno pitanje sukcesije, te zajednički interes Slovenije i Srbije da se to pitanje što pravednije riješi.
U posebnoj izjavi za srbijansku novinsku agenciju Tanjug, Dinkić je rekao da su se predsjednici slovenske i srbijanske vlade Janez Janša i Ivica Dačić dogovorili o koordiniranom nastupu vezanom na nedavnu odluku Suda za ljudska prava u Strasbourgu o staroj deviznoj štednji za vrijeme bivše Jugoslavije.
Sud u Strasbourgu prošlog je tjedna presudio da je Slovenija odgovorna za neisplaćenu staru deviznu štednju Ljubljanske banke u slučaju dvoje građana BiH, a Srbija za staru štednju Invest banke jednog štediše iz BiH iz vremena bivše Jugoslavije.
Pročitajte i ovo
trg pun transparenata
VIDEO Tisuće studenata ponovno na ulicama Beograda: "Ne dirajte nam više mladost"
Dalekosežne posljedice
SAD jasno poručio: "Udio Rusije u Naftnoj industriji Srbije treba biti nula"
>> Dačić: Srbija je izgubila pobjedu iz Prvog svjetskog rata
Slovenija je odmah najavila pritužbu na tu presudu, jer smatra da je riječ o sukcesijskom pitanju koje se tiče multilateralnih pregovora nasljednica bivše SFRJ koje bi morale isplatiti štediše po teritorijalnom načelu, a ne po tome gdje je bila središnjica banke.
Prema Dinkićevim riječima, Janša i Dačić su se dogovorili da Slovenija i Srbija u Strasbourg idu s usklađenom žalbom, o čemu bi se trebao dogovoriti pravnički tim.
Kako navodi Tanjug, Dinkić je rekao da je u procesu sukcesije bivše SFRJ dogovoreno teritorijalno načelo isplete štediša, da Srbiji nije vraćena imovina banaka iz Srbije u drugim bivšim republikama, te da zato presudu suda u Strasbourgu smatra nepravednom.
Dinkić je nakon razgovora također rekao da Srbija i Slovenija mogu uspješno surađivati na trećim tržištima, te u projektima i vezanima za gradnju ruskog plinovoda Južni tok.
Janša i Dačić su na konferenciji za novinare nakon susreta izjavili da su odnosi Srbije i Slovenije dobri, a obje ih države žele i dalje razvijati i jačati, osobito na gospodarskom području gdje planiraju zajedničke nastupe na trećim tržištima, a od iduće godine i održavanje zajedničke sjednice dviju vlada. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook