Zvuči li selo na Mjesecu kao znanstvena fantastika? Ono bi moglo postati stvarnost do 2030. ako se pita šefa Europske svemirske agencije (ESA).
Pročitajte i ovo
Tajne Sunčevog sustava
VELIKI MISTERIJ CERESA 'Bilo bi lijepo ovdje sletjeti, zar ne?'
Konačna granica
Početak nove ere u istraživanju svemira!
Jan Woerner iznio je svoju viziju kako Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) zamijeniti lunarnim "selom" s nastambama koje iz Mjeseceve prašine izrađuju roboti i 3D printeri.
"Razmišljao sam o tome koji bi projekt mogao zamijeniti ISS. Smatram da bi selo na Mjesecu bilo idealni nasljednik ISS-a za svemirska istraživanja", rekao je Woerner u Parizu.
On je misiju na Mjesec označio prioritetom kada je u lipnju prošle godine preuzeo agenciju, rekavši da bi to bio ključan korak prema eventualnom slanju ljudi na Mars.
Više država i kompanija, kao što su ESA, NASA, Rusija i Kina, moglo bi sudjelovati u tom projektu, dajući tehnologiju i astronaute koji bi pomogli u pripremi misije na Mars i nastavili znanstvena istraživanja koja se sada provode na ISS-u.
"Ako netko iznese bolju ideju, ok...Ali zasad na stolu nema boljeg prijedloga", rekao je.
SAD je rekao da bi ISS trebao biti u funkciji do 2024., četiri godine dulje nego što se mislilo.
No, Rusija je najavila da bi mogla osnovati vlastitu orbitalnu postaju, a neke europske zemlje i članice ESA-e izrazile su sumnju da bi se još četiri godine ISS-a isplatile. (Hina)