Američki i švedski veleposlanici u BiH Charles English i Bosse Hedberg najavili su kako će se u petak raspravljati uglavnom o uvjetima koje je potrebno ispuniti da bi napokon bio transformiran Ured Visokog predstavnika za BiH (OHR) te o nekim izmjenama ustava. 'Cilj je ostvariti kompromis koji će biti dovoljno sveobuhvatan da bi BiH ostvarila ambicije vezane za europske i euroatlantske integracije', kazao je veleposlanik English kako ga citira 'Oslobođenje'. Ni on ni Hedberg tijekom susreta s novinarima nisu međutim željeli otkriti što će točno biti na stolu.
Pročitajte i ovo
Trumpov povratak
Hitno se sastaju šefovi europskih država: "Imaju nož pod grlom"
traže nove mjere
Završen još jedan sastanak u školi koju pohađa problematičan učenik: "Ponavljali su nam iste rečenice"
English je potvrdio kako će Steinberg i Bildt političarima iz BiH ponuditi konkretne prijedloge za rješavanje nekih problema a svima njima cilj je 'osigurati veću učinkovitost države'. Čelnici ključnih političkih stranaka Hrvata u BiH, HDZ BiH i HDZ 1990, tek provode konzultacije kako bi eventualno usuglasili i zajedničko stajalište na predstojećem sastanku. Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović već je sugerirao kako od sastanka na Butmiru ne treba očekivati bitan dogovor među političkim liderima jer on nije bio moguć ni u proteklim godinama.
'Prihvatljive reforme koje će ojačati državu, ne entitete'
Predsjednik HDZ 1990. Božo Ljubić uputio je posebno pismo predsjednici hrvatske vlade Jadranki Kosor i ministru vanjskih poslova i Europskih integracija BiH Gordanu Jandrokoviću tražeći i njihovo očitovanje o tome što bi se trebalo očekivati od predstojećih pregovora. Ljubić je o svemu u utorak razgovarao i s vrhbosanskim nadbiskupom kardinalom Vinkom Puljićem kojega je izvijestio kako će HDZ 1990. na pregovorima tražiti reforme koje će jamčiti ravnopravnu poziciju sva tri naroda u BiH. Za bošnjačku stranu, poglavito Stranku demokratske akcije (SDA), prihvatljive su samo reforme koje će jačati državu a ne entitete.
'Cilj promjena može biti samo jačanje državnih institucija', kazao je predsjednik SDA Sulejman Tihić. Iz Stranke za BiH (SBIH) Harisa Silajdžića najavljeno je pak kako će oni inzistirati da u eventualni paket promjena svakako uđe i ukidanje entitetskog glasovanja u Parlamentu BiH jer taj mehanizam smatraju glavnom kočnicom učinkovitijoj državi. Rasprava o ukidanju entitetskog glasovanja već je jednom dovela je do propasti paketa ustavnih promjena o kojemu se raspravljalo 2006. godine.
Dodik odbacio mogućnost promjena
Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik odlučno je međutim odbacio svaku mogućnost promjena kojima bi se smanjile postojeće ovlasti entiteta. 'Nema nikakve definitivne odluke o ustavnim promjenama. To mogu biti samo načelni razgovori', izjavio je Dodik novinarima potvrdivši kako će na sastanak u vojnoj bazi ipak ići te kako zna da će mu tamo biti ponuđeni neki prijedlozi koje tek treba razmotriti.
Glavna oporbena stranaka u RS, Srpska demokratska stranka (SDS), koja nije ni pozvana na sastanaka pozvala je sve druge stranke iz tog entiteta da na njemu ne sudjeluju. Predsjednik SDS-a Mladen Bosić ustvrdio je kako će se na Butmiru 'krojiti Dayton II' koji bi mogao 'nanijeti veliku štetu Srbima u BiH'. Srbijanska vlada i ured predsjednika Borisa Tadića u Banju Luku su uputili političkog direktora Ministarstva vanjskih poslova Srbije Borka Stefanovića i predsjednikovog savjetnika Mlađena Đorđevića kako bi s vodstvom bosanskih Srba usuglasili taktiku nastupa na predstojećim pregovorima pod pokroviteljstvom Bildta i Steinberga. (Hina)