'Nijedna država ne bi smjela koristiti energiju za blokiranje aspiracija naroda. Ne možemo dopustiti da se to koriti kao političko oružje ili instrument agresije', rekao je Kerry u Bruxellesu nakon završetka Vijeća za energetiku EU-SAD.
Pročitajte i ovo
Oglasila se Moskva
Hoće li Rusija lansirati još jednu hipersoničnu balističku raketu? Kremlj najavio odgovor na ukrajinski napad
Iza zatvorenih vrata
Procurili detalji sa sastanka Trump, Zelenski, Macron: "Pazili su da ga ne stjeraju u kut, a Trump se boji samo ovoga"
Europsku uniju su na sastanku predstavljali visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton, povjerenik za energiju Guenther Oettinger te grčki ministar za energiju Ioannis Maniatis. S američke strane uz Kerrya je bio i zamjenik tajnika za energiju Daniel Poneman.
Kerry je svojom izjavom osudio potez ruskog Gazproma koji je drastično povećao cijenu za isporuku prirodnog plina Ukrajini.
Na sastanku Vijeća za energetiku istaknuto je da EU i SAD zajedno rade na smanjenju ukrajinske ovisnosti o energiji iz Rusije razvijanjem alternativnih izvora prirodnog plina, uključujući i uvoz američkog plina dobivenog iz škriljevca.
Ukrajina hladno odbacila ruski prijedlog: Kerry i Lavrov na pregovorima
Kerry je rekao da će Sjedinjene Države već od 2015. godine moći izvoziti više plina nego što ga Europa može potrošiti. U zajedničkom priopćenju pozdravljaju se napori EU i njezinih zemalja članica na smanjenju ovisnosti o ruskoj energiji kroz daljnju diversifikaciju opskrbe i dobavnih pravaca, povećanje energetske efikasnosti i razvoj domaćih energetskih resursa.
SAD i EU također ističu važnost južnog plinskog koridora, koji je od velike važnosti i za Hrvatsku, a kojim bi se plin iz Azerbajdžana dopremao jednim krakom u Italiju, a drugim od Albanije, preko Crne Gore, uz samu granicu BiH i kroz Hrvatsku do Splita, trasom Jadransko-jonskog plinovoda, dugog 516 kilometara.
'Vijeće potvrđuje važnost Južnog plinskog koridora za dopremu plina u Europu i traži pravodobnu izgradnju plinovoda otvorenog za dodatne pravce te se složilo s razmatranjem investicija u jačanje opskrbe plinom srednje i jugoistočne Europe', kaže se u zajedničkoj izjavi.
SAD i EU podupiru napore Ukrajine na diversifikaciji opskrbe prirodnim plinom, između ostaloga, omogućavanjem da plin može teći i u suprotnom pravcu, a ne kao dosad samo od istoka prema zapadu, povaćenjem kapaciteta za skladištenje plina i izgradnjom učinkovitog energetskog tržišta.
U tom kontekstu, kao novi dobavni pravac za Ukrajinu mogao bi poslužiti planirani LNG temrinal na Krku. Prošle jeseni, prije izbijanja krize u Ukrajini, za potpisivanje je bio spreman memorandum o razumijevanju o izgradnji plinovoda od LNG terminala na Krku do Ukrajine.
Međunarodni monetarni fond prošli je tjedan odobrio zajam Ukrajini od 18 milijardi eura za sljedeće dvije godine za pokretanje reformi, uključujući i tržište energije. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook