List navodi kako je Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine prepustilo okružnom tužiteljstvu u Bijeljini provođenje istrage pokrenute temeljem tvrdnji da su bošnjačke postrojbe do pada Srebrenice u srpnju 1995. godine na tom području ubile 3300 Srba.
Pročitajte i ovo
Zakopane dvije bebe
Novi detalji o stravičnom slučaju u okolici Varaždina: "Otac je pokazao mjesto..."
Borba protiv kriminala
Uhićen policajac zbog primanja mita
Glavni osumnjičeni u ovom slučaju uz Malkića su i ratni zapovjednik srebreničke policije Hakija Meholjić, te jedan od vojnih zapovjednika Zulfo Tursunović.
"Srpska strana tvrdi da je tijekom rata u Srebrenici nestalo 3.300 civila. Tvrdim, a to ću i dokazati da ih je, zajedno s vojnicima, nestalo manje od 300", izjavio je Meholjić koji se odazvao policijskom pozivu na saslušanje no pri tom je odbio odgovarati na pitanja istaknuvši kako će, bude li podiguta optužnica, sve što ima kazati na sudu.
.Meholjić je na proteklim izborima bio kandidat Socijaldemokratske partije BiH (SDP) za potpredsjednika RS i jedan je od prvih Bošnjaka koji se nakon rata vratio u Srebrenicu gdje i danas živi kao i Tursunović i Malkić.
Tursunović koji sada ima 78 godina i živi u selu Sućeska, šesnaest kilometara udaljenom od Srebrenice, u petak se pred policijskim istražiteljima također branio šutnjom, a njegov odvjetnik Džemo Bećirović je pojasnio kako je to rezultat činjenice da bijeljinsko tužiteljstvo protiv njega nema nikakvih dokaza.
Načelnika općine Malkića se sumnjiči da je sudjelovao u borbenim akcijama usmjerenim na 17 srpskih sela u okolici Srebrenice. Njegov odvjetnik Suad Kumrić izjavio je pak kako Malkiću nisu predočeni ni nazivi tih sela niti imena osoba za koje se tvrdi da su ubijene.
Trojica uglednih srebreničkih Bošnjaka i njihovi odvjetnici tvrde kako je otvaranje ove istrage motivirano željom da se relativiziraju zločini počinjeni nakon okupacije Srebrenice u ljeto 1995. godine kao i da se zastraše oni Bošnjaci koji još uvijek razmišljaju o povratku na to područje.